Hygienici ale zároveň varují, že i přes pokles nemocnosti, stalé mezi lidmi koluje virus klasické sezónní i takzvané prasečí chřipky.

„V okrese máme nyní potvrzeno devětatřicet onemocnění pandemic H1N1 chřipkou. Žádný nemocný ale není v ohrožení života,“ přiblížila aktuální stav vedoucí protiepidemického oddělení KHS ve Vsetíně Jana Hošková.

Potěšující je také fakt, že již druhý týden se na Valašsku v souvislosti s respiračními onemocněními včetně chřipek nedá mluvit o epidemii.

„V padesátém kalendářním týdnu jsme dosáhli poměrně nízkých hodnot, a to čtrnácti set osmdesáti sedmi nemocných na sto tisíc obyvatel,“ upřesnila Hošková. Aby šlo o epidemii, musel by počet nemocných překročit dva tisíce.

Hlavní zásluhu na zlepšení stavu má podle hygieniků snížení počtu nemocných dětí, které vlna chřipek zasáhla nejvíce. Vyhráno ale ještě není. „V lednu a únoru předpokládáme znovu nástup klasické sezónní chřipky a nelze vyloučit ani druhou vlnu onemocnění novou chřipkou,“ varovala Hošková.

Na pozitivní vývoj nemocnosti už zareagovaly také obě nemocnice v regionu. Na počátku tohoto týdne zrušila zákaz návštěv nemocnice ve Vsetíně. K rozhodnutí přispěly také blížící se vánoční svátky. Zdravotníci chtějí lidem umožnit navštívit své blízké. Nabádají ale k zodpovědnosti.

„Stále nemůžeme podceňovat riziko nákazy. Proto žádáme příbuzné, aby chodili na návštěvy, jen pokud nejsou sami nemocní či nachlazení,“ zdůraznila náměstkyně pro odbornou péči Jaroslava Hrabicová.

„Nevíme, jak se situace bude dále vyvíjet. V případě opětovného rozšíření infekce budeme nuceni nemocnici znovu pro návštěvy uzavřít,“ doplnila.

S platností od čtvrtka mohou lidé znovu za svými blízkými také do nemocnice ve Valašském Meziříčí. Zákaz návštěv zde platil od 12. listopadu.

„Návštěvy jsou od čtvrtka opět povoleny v celé nemocnici. Rozhodli jsme se k tomuto kroku na základě relativně příznivého vývoje epidemiologické situace v regionu,“ zdůvodnil ředitel nemocnice Milan Leckéši.