„Tento pes pochází z pomezí Anglie a Skotska a má pro chov výborné povahové vlastnosti,“ říká majitel kolií Vojtěch Molek. Psy dokonale vycvičil: citlivě reagují na zvuk jeho píšťalky, verbální i slovní pokyny.

„Nejsou agresivní, zato mají silně vyvinutou schopnost shromažďovat stádo. Berou přitom ohledy na malá jehňata. Ke starým ovcím jsou razantní, malé ovečky jen opatrně popostrčí,“ popisuje chovatel vlastnosti svých psů. Border kolie běhá jako vítr a v jediném okamžiku dokáže prudce, přitom ladně, změnit směr.

Chovat ovce bez psů dnes připadá manželům Molkovým a jejich dětem nepředstavitelné. „Už by nás nebavilo běhat po pastvině s jazykem na vestě. Většinu práce za nás zastanou psi,“ směje se Vojtěch Molek. Aby kolie svého pána respektovala, musí s ní majitel pracovat od štěněte.

„Po sedmi týdnech jsem je vzal od matky, psi mě pak začali brát jako vůdce smečky,“ vysvětlil Molek.

Samotný chov ovcí mají manželé v úmyslu dále rozšířit a usilují o to, aby se v budoucnu mohli nazývat biofarmou.

Zaměřit se chtějí zejména na produkci jehněčího masa. „O vlnu bohužel zájem není. Vykupuje se za osm korun za kilo, což nepokryje ani náklady na ostříhání ovce,“ říká vedoucí farmy Hana Molková.

Chov ovcí přesto považuje za perspektivní a k přírodě šetrnější, než chov hovězího dobytka. „Ovečka má zlatou stopu, což znamená, že kopýtky půdu pouze prokypřuje ale neškodí ji. Navíc nejsou náročné na pastvu: kromě kopřiv spasou téměř všechno,“ popisuje farmářka.

Zejména mladé ovce ale potřebují zvláštní péči. „Do šesti hodin po narození potřebuje jehně vypít co nejvíce ovčího mléka. Pokud se tak nestane, zahyne. V těle totiž nemá ty správné protilátky,“ prozradila Hana Molková jednu důležitou, ale některými chovateli opomíjenou, skutečnost.