Krajská policejní mluvčí Lenka Javorková doplnila, že na smrti muže se nepodílel žádný jiný člověk.

„Můžeme také s jistotou vyloučit, že by muže v objektu někdo uzamkl,“ odmítla spekulace, které se po březnové tragédii objevily.

Z kamerových záznamů i výsledků pitvy vyplývá, že k smrtícímu útoku na Michala Práška došlo navečer 4. března. Jeho bezvládné tělo objevil druhý den časně ráno v kotci se lvem a lvicí chovatelův otec. Aby se přivolaní policisté a zdravotníci do ubikace zvířat dostali, musela zásahová jednotka obě šelmy nejprve zastřelit.

„Policisté na místě postupovali v souladu se zákonem. Na místě mimořádné události byl mimo policistů přítomen i státní zástupce, Rychlá záchranná služba Zlínského kraje a odborníci ze Zoologické zahrady Lešná, kteří přijeli i s narkotizační puškou, protože prvotní záměr byl šelmy uspat,“ připomněla Lenka Javorková.

Po vyhodnocení situace a zvážení všech možných variant, jak bezpečně zákrok zvládnout, ale velitel zásahu v souladu s názory odborníků nebezpečná nařídil zvířata usmrtit.

Ochránci přírody prohlížejí a měří medvědici, kterou v pondělí 8. dubna 2019 odchytili do speciální klece v oblasti Lysé hory v Beskydech.
Ochránci odchytili beskydského medvěda do klece, dostal obojek a je zase volný

„Do objektu nebylo možné bezpečně vstoupit a aplikovat uspávací střelu. Policisté ze zásahové jednotky pak zbraně použili v souladu se zákonem,“ řekla Javorková.

Na kamerových záznamech je vidět, že v době útoku lva na chovatele i v době střelby měla lvice možnost pohybu po celém objektu. Nebyla bezpečně oddělená od kotce, kde se nacházel lev i třiatřicetiletý muž.

„V době vstupu chovatele do kotců nebyli lev a lvice od sebe oddělení, měli volný pohyb po ubikaci. Posuvná zábrana z kari sítě, která kóje odděluje, byla otevřená a chovatel se mezi šelmami volně pohyboval,“ popsala policejní mluvčí.

Ani ze zpráv Státního veterinárního ústavu Olomouc, jehož pracovníci měli na starosti pitvy lvů, nevyplynuly podle policie žádné podezřelé skutečnosti.

„Rovněž jsme z pitev obou zvířat nezjistili, že by byly šelmy ovlivněny nějakou látkou. Pitva potvrdila, že lvice nebyla březí,“ vyvrátila Lenka Javorková další ze spekulací, která se po smutné události rozšířila na základě tvrzení otce usmrceného chovatele.

Vsetínští kriminalisté případ nadále prověřují, čekají ještě na výsledky některých dalších znaleckých posudků, které však podle Javorkové pouze doplní již zjištěná fakta.

Lvi ve Zděchově zabili v úterý 5. března 2019 ráno svého chovatele. Policisté museli obě šelmy zastřelit.
Lev ve Zděchově zabil chovatele, policie šelmy zastřelila

 „Po lidské stránce je nám líto, že jsme museli k takovéto variantě řešení vzniklé situace přistoupit, ale v daném prostoru a čase jsme zvolili variantu nejbezpečnější,“ zopakovala Lenka Javorková.

STAROSTOVI DÁL CHODÍ HROZBY SMRTÍ

Starosta Zděchova Tomáš Kocourek oficiální stanovisko policistů netrpělivě očekával. Z výsledků dosavadního vyšetřování překvapený není.

„Čekal jsem to a myslím, že i většina normálních lidí to očekávala. Ukázalo se, že všechna tvrzení a polemiky o tom, že samice byla březí, že se jednalo o vraždu, nebo že lvi byli v kotci oddělení, jsou jen konspirační teorií rodiny chovatele a že měla odclonit hlavní problém. Totiž, že chov byl nepovolený,“ prohlásil starosta.

Pevně věří, že oficiální vyjádření policie, která jej vydala na základě řádného vyšetřování, uklidní vody a přestanou mu docházet výhružné e-maily. Více než měsíc po tragédii.

„To se děje pořád. Dnes mi došel asi nejhorší e-mail, že si pro mě přijdou a do tří měsíců zabijí. Píše mi pořád jistý člověk, tak zvažuju, jestli to mám přeposlat na policii,“ dodal Kocourek.

Obden chodí na úřad k rukám starosty i dopisy.

„Neustále se v nich opakuje, že karma funguje a podobné věci. Tito lidé se určitě nespokojí s výsledkem, který zveřejnila policie. Budou pořád dokola omílat to své. Třeba tomu dnešek nějak pomůže. Ale kdo chce, pochopí, kdo nechce, nepochopí,“ krčil rameny.

Dvacetiletý řidič osobního vozu Honda nedbal ve čtvrtek 4. dubna 2019 odpoledne výstražného zařízení a vjel pod vlak na přejezdu v Huslenkách. Vyvázl s lehkým zraněním.
Mladík nedbal výstražného zařízení, s autem vjel pod vlak

Kotec pro zvířata začal chovatel Michal Prášek stavět ve Zděchově bez povolení úřadů v polovině července 2016. V srpnu téhož roku přivezl do vesnice tehdy šestiletého lva Fufiho a později i lvici Ljůvu, ačkoliv ani k jejich chovu neměl patřičné povolení a za celou dobu jej nezískal.

„Žádost o povolení chovu byla krajskou veterinární správou a následně i odvolacím orgánem zamítnuta. Rozhodnutí o nepovolení chovu je pravomocné,“ připomněl počátkem letošního dubna mluvčí Státní veterinární správy Petr Vorlíček.

Stavební úřad ve Vsetíně také vydal rozhodnutí o odstranění kotce, který je černou stavbou. V květnu 2017 měli pracovníci Technických služeb města Vsetín za dozoru úředníků stavebního úřadu, Krajské veterinární správy a policie provést exekuci – odstranit černou stavbu. Kvůli přítomnosti lva ale pochopitelně oplocení nezbourali a odjeli s nepořízenou.