Hlasitě se ozývají názory, že k incidentu nemuselo dojít, kdyby včas zasáhly úřady nebo kdyby byla platná legislativa přísnější a chov šelem omezenější či dokonce zakázaný.

Za všechny mluví rozezlený komentář Evy Lukášové ze Študlova, která se svěřila redakci Deníku.

„Jsem nakrknutá. Ne kvůli tomu, že se rozhodli zvířata odstřelit, ale že se to neřešilo tak dlouho až to došlo tak daleko. Co ještě se musí stát, aby se úředníci rozhýbali. Jak mohli lvi ve Zděchově být tak dlouho, když to bylo nelegální?“ zlobila se.

K CHOVU ŠELEM NESTAČÍ JEN LÁSKA

Ředitel zlínské zoo Roman Horský, který byl u úterního zásahu, konstatoval, že chov takových šelem mimo zoologické zahrady by měl být zakázaný.

„Jak jsme viděli, končí to tragicky. K chovu velkých koček a vůbec nebezpečných zvířat nestačí jen láska. Já doufám, že celá tato tragická událost posune dál jednání o zákonu, který má být předložený,“ prohlásil odborník.

NEBYLI BYCHOM PRVNÍ ANI JEDINÍ V EVROPĚ

Všechno by podle něj vyřešil jeden zákaz.

„Nebyli bychom jediní, kde by platil. Některé evropské země ho mají a myslím si, že je to správně,“ dodal Roman Horský.

Tiskový mluvčí Ministerstva zemědělství Vojtěch Bílý Deníku potvrdil, že ministerstvo právě finalizuje znění novely zákona na ochranu zvířat proti týrání.

„Na Úřad vlády by měla být novela předložená do konce března, platit by měla od začátku roku 2020. Za porušení zákona na ochranu zvířat proti týrání hrozí pokuta až do výše půl milionu korun,“ informoval mluvčí.

Na základě novely budou muset chovatelé šelem v zájmových chovech absolvovat speciální kurz a noví chovatelé po nabytí účinnosti zákona budou muset své znalosti prokázat.

„Návrh také předpokládá zákaz kontaktních zoo, tedy zařízení, kde se lidé můžou mazlit se zvířaty,“ doplnil Vojtěch Bílý s tím, že velká část těchto zařízení nemá licenci zoo.

Už teď platí, že chovatel velkých šelem musí mít povolení krajské veterinární správy platné na tři roky. Inspektoři chov kontrolují. Nově navrhovaná opatření se budou týkat všech velkých kočkovitých, medvědovitých a hyenovitých zvířat. Z čeledi psovitých pak vlků a psa hyenovitého. Změny se nedotknou zoologických zahrad s licencí.

Otázkou zůstává, jak se zpřísnění zákona převede do praxe. Chov zděchovských lvů byl nepovolený a starostovi vesnice Tomáši Kocourkovi nepomohly žádné intervence na úřadech.

„Řešili jsme to se stavebním úřadem, s veterinární správou, s ombudsmanem, se státním zastupitelstvím. Argumentovali jsme, že to cítíme jako obecné ohrožení, protože to bylo nestandardní. A vidíte sami, jak to dopadlo,“ poukázal starosta.

Zesnulý chovatel přivezl tehdy šestiletého samce Fufiho do Zděchova v srpnu 2016. Vedení obce označuje vzájemný vztah od začátku za problematický.

„Majitel se rozhodl pro chov a nereflektoval, že je to v rozporu s několika zákony,“ posteskl si Tomáš Kocourek.

POKUS O ODSTRANĚNÍ ČERNÉ STAVBY NEVYŠEL

Vsetínský stavební úřad ve věci konkrétní krok udělal: v květnu 2017 nařídil exekuci spočívající v odstranění černé stavby oploceného výběhu pro lva. Pracovníci Stavebního úřadu Vsetín na místě za asistence Policie ČR vyzvali majitele, aby je pustil na pozemek a mohli příkaz vykonat. Majitel však toto odmítl, a to i přes výzvu policistů.

Tajemník Městského úřadu Vsetín Radomír Zimek upřesnil, že květnový výjezd před dvěma lety za účelem zbourání výběhu byl první a jediný. Skončil neúspěchem a úřad to víckrát nezkoušel.

„Rozhodnutí o odstranění černé stavby je však stále platné. Dosud nebylo vykonané,“ uzavřel Zimek.

CO MÁ TAKÉ ZÁKON NOVĚ ZAKAZOVAT:

- umožnit fyzický kontakt se zvířaty osobám odlišným od chovatele, s výjimkou veterinárního lékaře, osoby provádějící odchyt a přepravu zvířat, osoby blízké a zaměstnance chovatele.

- odebírání mláďat těchto zvířat od matky a jejich umělé dokrmování před odstavem, s výjimkou případů, kdy je to podle posouzení veterinárního lékaře nutné z důvodu zdravotního stavu matky nebo mláďat,

- venčení šelem na veřejném prostranství.