„Je to pro nás i pro klienty vynikající zpráva. Deset procent všech telefonických dotazů zákazníků se týkalo právě záležitostí ohledně dovozu potravin,“ informovala referentka odbavení cestovní kanceláře Valaška z Valašského Meziříčí Martina Frýbortová.

Přesto, že mnoho cestovek v České republice hlásilo pokles zájmu o Chorvatsko, na Valašsku k žádnému dramatickému posunu nedošlo. „Nikdo u nás kvůli potravinovému omezení dovolenou nezrušil,“ potvrdila Frýbortová. Zjednodušil se i formulář pro cestování s dětmi.

Pokud si například prarodiče chtějí do Chorvatska vzít vnuky, stačí, aby je rodiče vybavili notářsky ověřeným souhlasem s podpisem. „Tyto dvojjazyčné formuláře se dají stáhnout z internetu. Za každý podpis pak rodiče zaplatí třicet korun, takže celkem je ověření vyjde na šedesát korun,“ vysvětlila Martina Frýbortová.

Zrušení zákazu dovozu potravin vítají i další cestovní kanceláře. „Lidé se neustále zajímali, jak to je se zákazem. Nikdo u nás ale dovolenou nestornoval,“ uvedla vedoucí vsetínské pobočky Čedoku Františka Kernová.

Z rozhodnutí chorvatských úřadů mají radost hlavně lidé, kteří se letos k Jadranu chystají. „Měli jsme už vybraný termín a místo na Istrii, ale zatím jsme vyčkávali. Zrušení toho nesmyslného zákazu je určitě správné. To bychom si do auta nemohli vzít ani svačinu,“ komentovala Michaela Dančáková ze Vsetína.

Zájem o Chorvatsko na Valašsku sice neklesá, ale zřejmě už ani výrazně neporoste. Díky příznivým cenám dnes totiž mnoho lidí láká Řecko, ale hlavně Bulharsko.

„Je to také tím, že Bulhaři do turistického ruchu hodně investovali a i služby se tam výrazně zlepšily,“ je přesvědčená vedoucí vsetínské pobočky cestovní kanceláře Jokratour Karla Vrbová.