Průměrný váhový úbytek po zákroku za půl roku dosahuje až dvacet kilogramů. Léčbu obezity operačním zákrokem zahájili v Nemocnici ve Valašském Meziříčí před dvěma lety, operační výkony a rekonvalescence pacientů probíhaly po celou dobu bez problémů.

„V současné době provádíme jako jediní ve Zlínském kraji dva typy operačních výkonů. Jedná se o metodu bandáží žaludku a o operaci, která spočívá ve zmenšení žaludku odstraněním jeho části,“ vysvětlil primář chirurgického oddělení Aleš Bařinka.

Operační řešení redukce nadváhy je vhodné především pro pacienty s těžkou obezitou, u kterých selhala různá dietní a režimová opatření. „Díky této operaci je snížena kapacita žaludku a to vede k včasnějšímu pocitu sytosti. Pacient se tedy nepřejídá, zmenšuje porce jídla a jeho hmotnost se snižuje,“ doplnil primář.

Chirurgický zákrok je podle jeho slov až posledním řešením obezity. „Protože chceme péči poskytovat komplexně, spolupracujeme v rámci nemocnice s dalšími odborníky, jako je lékař internista-obezitolog, psycholog či dietní sestra,“ konstatoval Aleš Bařinka.

Do této problematiky se budou zapojovat další odborníci, aby pomohli pacientům, kteří nejsou schopni sami redukovat svou nadváhu.