To je ale podle Asociace samostatných odborů (ASO) směšná suma. Po Schottu požaduje daleko víc. Cílem je odstupné ve výši dvanácti platů.

„Je to hrozné neštěstí. Firma zaměstnávala hlavně mladé lidi s dětmi. Pět set rodin se těď zničeho nic ocitne bez peněz. A jak znám Valašsko, najít si novou práci pro ně bude velmi, opravdu velmi těžké," upozornil Milan Šubrt z ASO.

Jednání s vedením Schottu se uskuteční 9. července. A nebude snadné. Bojuje se o devět platů navíc.

„S tříměsíčním odstupným se nehodláme smířit. Pro rodiny, které ve společnosti pracují, bude mít rozhodnutí ukončit výrobu značné negativní dopady. A tak, protože jde o německou firmu, budeme požadovat, aby naši lidé dostali tolik peněz, kolik dostávají běžně propuštění Němci," upozornil odborář.

Asociace samostatných odborů chce navíc dostat do podniku pracovníky úřadů práce.

„Nechceme, aby se lidé, až budou na dlažbě, museli obíhat pracáky, ale aby se k nim nabídky zaměstnání dostaly už teď," zdůraznil Šubrt.

O tom, že budou propuštění zaměstnanci těžko hledat práci, je přesvědčen také starosta Valašského Meziříčí Jiří Částečka. „Pro město je to rána. Máme osmiprocentní nezaměstnanost, což je republikový průměr, propuštění lidé od Schottu ji ale významně prohloubí," řekl Částečka s tím, že firma patřila ke třem největším zaměstnavatelům v regionu. „Upínali jsme k ní naděje, podíleli se finančně na výstavbě příjezdové silnice, že končí, je pro město velkým problémem," povzdechl si starosta.

Společnost ukončení výroby odůvodnila tím, že obchodování s fotovoltaickými výrobky bylo dlouhodobě ztíženo marným bojem s levnou čínskou konkurencí. Ještě na začátku roku ale firma plánovala, že se bude dál rozvíjet. O padesát procent snížila výrobní náklady, restrukturalizovala výrobní proces, a ve výrobě dokázala zhodnotit výzkum a vývoj.

„Nicméně nestabilní politické prostředí na klíčových evropských trzích dostalo toto odvětví pod nesmírný tlak," řekl předseda představenstva společnosti Schott ČR Martin Žalmánek.

Firma vyrábí solární panely ve Valašském Meziříčí od roku 2004. Podle výroční zprávy za rok 2011 vykázala přes 1,6 miliardy nerozděleného zisku a loňské tržby přesáhly jedenáct miliard. Zisk ale loni klesl o více než polovinu.