Otázky pro kandidáty do Senátu

1) Čím budete, voličům prospěšný?
2) Jste pro současné navrhované zvýšení daní?
3) Upravil byste výši zdravotnických poplatků? Pokud ano, jak?
4) Jste pro zavedení eura jako tuzemské měny?
5) Zavedl byste plošný zákaz kouření v restauracích a barech?

Jiří Částečka (ODS)Jiří Částečka (ODS)

věk: 52 let
bydliště: Valašské Meziříčí
současné povolání: starosta
nynější hrubý měsíční příjem včetně odměn: 60 000 Kč

1) Zcela jistě mám znalosti problémů regionu a jsem schopen je kvalifikovaně řešit.
2) Jsem zásadně proti zvyšování přímých i nepřímých daní. Úspory by měly být realizovány především na výdajové straně státního rozpočtu.
3) Do doby dokončení reformy zdravotnictví jsem proti navyšování jakýchkoliv plateb. Domnívám se, že v systému zdravotnictví je financí dostatek, jenom je potřeba s nimi lépe hospodařit.
4) Za stávající ekonomické krize jsem proti zavedení Eura, mimo jiné proto,že tento krok přinesl v mnoha zemích zásadní zdražení. Například v Holandsku v některých případech až o 70 %.
5) Ne, pokud státu vadí kouření, pak ať zvýší ceny tabákových výrobků a nebo kouření zakáže úplně.

Aleš Bartoň (MORAVANÉ)Aleš Bardoň (Moravané)

věk: 65 let
bydliště: Rožnov pod Radhoštěm
současné povolání: důchodce
nynější hrubý měsíční příjem včetně odměn: 15 000 kč

1) Jsem důkladně seznámen s tím, co voliče na Moravě trápí. Celý život pracuji pro spoluobčany a v senátu chci aktivně bojovat za Vás, za Moravany. V našem regionu je co napravovat.
2) Ne. Zvyšování daní, které prosazuje současná vláda a které mělo přinést prostředky ke krytí výpadku příjmů státního rozpočtu, se minulo účinkem. Stát by se měl, především zaměřit na efektivní seškrtávaní výdajů.
3) Ponechal bych poplatek 100,-Kč/den v nemocnicích. S tím nemám problém a tento považuji za opodstatněný, ale zrušil bych další poplatky, které občan platí třeba u lékaře, nebo v lékárně.
4) Ne, protože v současné složité situaci v eurozóně by nám zavedení eura přineslo jen komplikace. Zavedení eura by se dotklo všech obyvatel. Nevýhody vidím především v podobě ztráty samostatné měnové politiky a právní jistoty.
5) Je to choulostivé téma, protože někteří hostinští už tak dost válčí s krizí. Největší strach mají ti venkovští, že jim ubudou místní štamgasti. Ač nekuřák bych na přísném plošném zákazu netrval. Oddělil bych však kuřáky a nekuřáky v restauracích samostatnými prostorami. V těch kuřáckých prostorách bych však zakázal podávat jídlo.

Marie Hořčicová (NS-LEV 21)Marie Hořčicová (NS-LEV 21)

věk: 55 let
bydliště: Nový Hrozenkov
současné povolání: podnikatelka
nynější hrubý měsíční příjem včetně odměn: Za 21 let podnikání jsem dokázala zabezpečit sebe i svou rodinu. Do Senátu nejdu k vůli penězům, ale kvůli tomu, že již nechci pouze kritizovat a říkat co je špatně, ale proto, že se chci pokusit se změnit věci, kterým rozumím.

1) Především zkušenostmi, které jsem nabyla za léta svého podnikání. Budu bojovat za podnikatele, aby měli větší prostor k vytváření pracovních míst a za zlepšení životní úrovně pro mladé rodiny a seniory.
2) Určitě jsem proti. Zvyšování daní povede k růstu cen potravin, léků - věcí bez kterých se lidé neobejdou. Omezí se tím kupní síla - chuť lidí peníze utrácet. A to je špatně. Peníze se musí točit.
3) Jsem proti poplatkům ve zdravotnictví.
4) Česká ekonomika se nejprve musí dostat do rozumných čísel a až poté můžeme uvažovat o přijetí eura. Navíc, naše ekonomika v současné době nesplňuje náležitá kritéria, aby mohla euro přijmout. Podle mého názoru bychom neměli zlikvidovat vlastní měnu, a v případě zavedení eura bychom měli dát českou korunu do depozitu jako například Němci, kteří mají marku v depozitu centrální banky.
5) Z hlediska veřejného zdraví ano. Z hlediska ekonomického by ovšem mohlo docházet ke snížení návštěvnosti a tudíž ke ztrátám. Myslím, že je postačující opatření restauratérů – nekouřit v době oběda a vymezené prostory pro nekuřáky.

Karel Nedbálek  (SUVERENITA  – BLOK JANY BOBOŠÍKOVÉ) JUDr. Ing. Karel Nedbálek, PhD. (Suverenita – blok Jany Bobošíkové)

věk: 55 let
bydliště: Zlín
současné povolání: předseda Zemědělského družstva, právní a ekonomický poradce
nynější hrubý měsíční příjem včetně odměn: cca 16 000 Kč měsíčně v zaměstnání + 15 000 Kč v podnikání

1) Rozhodl jsem se z pozice senátora řešit slušnosti, odpovědnosti a v zákonodárnou iniciativu k podpoře zákonů pro zlepšení kvality života našich občanů. Dlouhodobě se zabývám zemědělstvím, pracoval jsem na robotizovaném pracovišti v JZD AK Slušovice. Vím, co nejvíce trápí nejenom zemědělce, podnikám od 1990 a snažím se vytvářet pracovní místa i pro druhé.
2) V žádném případě, neboť to nesvědčí ani občanům, ani ekonomice našeho státu. Naše ekonomika je už v bodě zvratu. Od určitého bodu zvyšování daní nevede k většímu výběru objemu daní. ČR je v recesi a i jedno procento zvýšení daní vede k snížení ekonomiky a více firem, které to již nezvládají a propouštějí. Našim heslem je daně zvyšují jenom političtí impotenti, kteří nemají žádné nápady invenci.
3) Ne, zanechal bych poplatky u praktického lékaře, neboť tam to ukázalo svůj význam, ale v žádném případě neuznávám poplatky u specializovaných lékařů.
4) Přijetí eura, musí být rozhodováno lidmi, tedy referendem. Zatím nesplňujeme kritéria pro přijetí eura.
5) Ano, neboť kouření v restauracích a barech obtěžuje nekuřáky.


Jindřich Šnejdrla (ČSSD)

Ing. Jindřich Šnejdrla (ČSSD)

věk: 55 let
bydliště: Lhota
současné povolání: podnikatel v zemědělství, viceprezident Agrární komory ČR
nynější hrubý měsíční příjem včetně odměn: 41 000 Kč

1) Jsem nezatížen politikou, zároveň však jako viceprezident Agrární komory ČR mám bohaté zkušenosti s vyjednáváním na všech úrovních, městem počínaje a Bruselem konče.
2) Určitě ne těch nepřímých, jako je třeba DPH. Nebránil bych se navýšení u přímých daní, zejména velkých společností. Nutné by však bylo zároveň změnit způsob odpisování základních prostředků.
3) Ve zdravotnictví, zrovna tak jako v celém hospodářství, je nutno nejprve ucpat díry, kterými nekontrolovatelně utíkají peníze, potom se třeba zjistí, že peněz je dost.
4) Jasná odpověď, ano. Jako výkonný zemědělec stejně všechny platby přepočítáváme na eura, ať na vstupu, či na výstupu. Hodně by nám to ulehčilo práci a jedni spekulanti by ze systému vypadli.
5) Jako odnaučený kuřák bych měl říci, ano. Nechci a nebudu používat laciná prohlášení. Myslím si, že v tomto případě by to mohl vyřešit trh. Nikdo mne nenutí vstupovat do zakouřeného lokálu.

Jindřich Cahlík  (NEZÁVISLÝ KANDIDÁT) Jindřich Cahlík (nezávislý kandidát)

věk: 51 let
bydliště: Valašské Meziříčí - Podlesí
současné povolání: strojvedoucí ČD Cargo
nynější hrubý měsíční příjem včetně odměn: Můj hrubý příjem se pohybuje v relaci současného průměrného platu.

1) Nebudu používat hesla jako: postavím silnice, 100% zaměstnanost, mléko do škol, penze jako v Německu apod. Já se zavazuji, že budu dělat „jen" to, co je smyslem politiky, a to je služba občanům a to ve všech oblastech. Nepodnikám, ani nemám žádné firmy, a proto se tomu můžu věnovat na maximum. Samozřejmě dopravní infrastruktura, zaměstnanost, ekologie jsou i moji prioritou.
2) Ne, protože to omezí spotřebu. Lidé budou ještě více šetřit, utlumí se výroba a v konečném součtu se vybere méně.
3) Regulační poplatky – zatím se ovšem neví, co vlastně mají regulovat. Kromě jistých pozitiv mají určitě i svá negativa. Což je: snadná zneužitelnost, nepřehlednost pro pacienta a jak se dozvídáme v posledních dnech z televize, vzniklo tisíce dlužníku, kteří dluží zdravotnickým zařízením miliony korun a hrozí jim často až exekuce. Myslím, že kdyby tu byl skutečný zájem politiků zamezit miliardovým únikům po ose zdravotní pojišťovny, farmaceutické firmy, předražené zakázky apod., nemusely by regulační poplatky vůbec existovat.
4) Každá věc má své pro i proti. Rozhodně si nemůžeme hrát na mocnost jako je Anglie, ani to nemůžeme přehánět s „falešnou kartou" naší suverenity. Myslím, že pokud věříme v projekt zvaný Evropská unie, přijetí Eura bude nutnost. Jde jen o to, aby se tak stalo ve správnou dobu.
5) Já osobně jsem přestal kouřit ve 13 letech, ovšem dokážu pochopit tuto potřebu některých občanů. Takže zatím bych spíše sázel na taková opatření, jako jsou oddělení pro kuřáky, zákaz kouření v době obědů a podobně. Prostě sázím na vzájemnou ohleduplnost.

Jiří Čunek (KDU-ČSL)Jiří Čunek (KDU-ČSL)

věk: 53 let
bydliště: Vsetín
současné povolání: senátor
nynější hrubý měsíční příjem včetně odměn: hrubý příjem 60 000 Kč + 40 000 Kč náhrady

1) Tím čím doposud. Přijal jsem každého občana. A jsou to někdy velmi vážné věci. Jednou jsem na naléhání matky navštívil jejího syna ve vězení. Bála se, že díky problémům se spoluvězni si vezme život. Bohužel, jsem ve vězení zjistil, že její obavy se opírají o skutečnost. Vedení věznice tehdy situaci vyřešilo a syn je již doma. Starostům obcí pomáhám svým vlivem a znalostí prostředí k úspěšným žádostem. Jako ministr jsem zajistil peníze na stavbu Vsetín - Valmez. Hlavně však bojuji za změny špatných zákonů. Dokonce jsem ve věci lesnických zakázek zorganizoval stávku dřevorubců před ministerstvem zemědělství. Bohužel historie mně dala za pravdu.
2) V žádném případě. Hlasoval jsem proti.
3) V současné době ne. Spíše musí mít větší podporu lidé s malými příjmy.
4) V současnosti v žádném případě.
5) Ano. V zemích kde to je zavedeno, neklesla návštěvnost těchto zařízení

Vladimír Místecký (KSČM). Vladimír Místecký (KSČM)

věk: 60 let
bydliště: Valašské Meziříčí - Poličná
současné povolání: strojvedoucí ČD Cargo
nynější hrubý měsíční příjem včetně odměn: neuvedl

1) Tím, že budu důsledně hájit jejich zájmy a řešit jejich náměty.
2) Nejsem pro zvyšování daní.
3) Tyto poplatky bych zrušil.
4) V současné době ne.
5) Nezavedl.