„Zloděj sebral ze stolu v domku láhev domácí slivovice. Další čtyři láhve se stejným obsahem poté objevil ve skříni,“ uvedl asistent policejního ředitele ve Vsetíně Ivo Zgarba.

Mimo to odnesl také dvě láhve červeného vína. S lupem ještě zřejmě nebyl spokojen, protože se přesunul ještě na dvůr, kde se vloupal do hospodářské budovy. „V ní už ale nic k ukradení nenašel,“ poznamenal Zgarba. Majitel způsobil celkem škodu šestnáct set korun.

V Horní Bečvě, přitom řádil chatař už před čtrnácti dny. Za cíl si vybral tři stavení v místní části Mečůvka. „Největší škodu způsobil zloděj hned v první chatě,“ prozradil Zgarba.

Aby se do ní dostal, rozbil dvě okna a nakonec i skleněnou výplň dveří. „Ukradl sedm litrů slivovice a tři litry vína,“ poznamenal policista. Než lapka chatu opustil, rozbil ještě vybavení kuchyně.

V další chatě pouze rozbil okno, ale nic nevzal. Kradl až v dalším domku. „Poté co jej důkladně prohledal, objevil keramický soudek, který obsahoval půl litru slivovice,“ sdělil Zgarba. Třem majitelům chat tehdy vznikla škoda celkem za dvacet tisíc sedm set korun.

Zimní měsíce a počátek jara jsou poznamenány vykrádáním chat už tradičně. V chatových osadách bývá v zimě jen velmi málo lidí, a tak se nenechavci, kteří se specializují na vykrádání rekreačních objektů, cítí relativně bezpečně.

Není v silách mužů zákona stát u každého objektu čtyřiadvacet hodin denně. Potvrzují to zkušenosti policistů na Horním Vsacku. „Je tady velké množství chat a chalup a ty se v průběhu chladných měsíců stávají terčem nájezdů zlodějů. Ti zpravidla mívají objekty již delší dobu dobře obhlédnuty,“ uvedl před časem jeden z policistů působících na obvodním oddělení policie v Karolince na Vsetínsku.

Sezónní lapkové se nejčastěji zaměřují na elektroniku, potraviny a alkohol. Nepohrdnou ani oblečením a nářadím.

Místostarosta Horní Bečvy Josef Blinka, tvrdí, že v těchto případech platí pořekadlo, že příležitost dělá zloděje. „Tyto krádeže tu vždycky byly, jsou tu a budou i nadále,“ uvedl místostarosta. „Nevedeme si sice žádnou evidenci vyloupených chat a chalup, ale s policií spolupracujeme. Pomáháme například při upřesňování některých adres a podobně,“ podotkl Blinka. Podle něj však krádeží tohoto typu ubývá.

Z jednatřiceti letošních případů se kriminalistům podařilo objasnit prozatím deset. „Za srovnatelné období loňského roku jsme zaznamenali dvacet sedm vloupání do chat. Objasnili jsme šestnáct z nich,“ uzavřel Zgarba.