Ve Valašském Meziříčí nejspíš nebudou mít ani na výplaty.

„Zatím vůbec nevím, jestli budeme našim pracovníkům moct zaplatit. Takové komplikace jsou jen a jen kvůli politikům, kteří seškrtali dotace,“ rozčiloval se ředitel meziříčské charity Jiří Gavenda.

Podle něj do některých neziskových služeb letos stát žádné peníze nepřidělí. „Tato informace sice ještě není oficiální, ale řekli nám to na úřadě Zlínského kraje. Přestože některé charity škrty třeba moc nepocítí, s určitými službami budou mít problémy taky,“ pokračoval dále Gavenda.

Ředitelé se sejdou v příštím týdnu

Jak situaci dál řešit se teprve rozhodují.

„Příští týden máme poradu ředitelů. Přemýšlíme však o stávkách. Uvažujeme také o vydání několika tiskovek,“ prozradil Gavenda.

Podobně jsou na tom také pracoviště v Rožnově pod Radhoštěm a Valašské Bystřici. Obě místa mají totiž stejné vedení s charitou ve Valašském Meziříčí.

Vsetín prý zatím funguje bez obav

Ve Vsetíně prý zatím rozhodnutí politiků tolik nepociťují. „Peníze jsou ale problémem vždycky. Naštěstí díky několika rozjetým projektům máme dostatek potřebného vybavení a pro tuto chvíli i na výplaty. Nevíme ale, jak dlouho nám taková situace vydrží,“ uvedla s obavami ředitelka vsetínské charity Věra Dulavová.

Kromě peněz by tu potřebovali taky nová auta. „Máme totiž nedostatek vozidel. A navíc ty, které máme v současné době k dispozici, jsou zastaralé a nevyhovují už potřebám poskytovaných služeb,“ svěřila se Dulavová.

Všechny charity jsou finančně závislé na podpoře pomocí dotací ze Zlínského kraje a Ministerstva práce a sociálních věcí. Každá má navíc také několik sponzorů, kteří pomáhají zajišťovat vybavení na různé akce. Místo peněz by však v charitách prý přivítali raději konkrétní vybavení. „Peníze pak totiž musíme použít na chod charity a na jiné věci příliš nezbude,“ dodala.