Zástupci charity v minulých dnech poslali vládě odvolání, aby politici přezkoumali své rozhodnutí a přidělili jim víc peněz. „Teď vyčkáváme. Co bude, se uvidí až ke konci března. Tou dobou vláda vydá stanovisko,“ řekl ředitel Charity Valašské Meziříčí Jiří Gavenda.

Pokud jejich žádosti kabinet Petra Nečase zamítne, zvažují krajní možnost – stávku. „Sami bychom ale nic nezmohli. K tomu je nutné, aby se domluvily všechny sociální služby,“ vysvětlil Gavenda.

Pokud vláda podle něj nevyjde ředitelům charit vstříc, budou muset postupně snižovat stavy zaměstnanců a omezit služby. „Až do úplného ukončení provozu,“ dodal ředitel meziříčské Charity.

Ve Vsetíně je situace podobná. „Máme sice přislíbené peníze od města, ale ty pokryjí nájem v pronajatých prostorách, malou část provozu denního stacionáře a část pečovatelské služby,“ vysvětlila ředitelka Charity Vsetín Věra Dulavová.

V případě, že by nedostali vůbec žádnou podporu, musela by vsetínská charita v červnu zavřít některé služby. „Které ale zvolit jako nepotřebné? Podniky propouštějí a zavírají se, protože nemají práci. U nás práce máme dost a hrozí nám to samé,“ povzdechla si ředitelka Dulavová.

Další problémy by pak pro vsetínskou charitu nastaly s vyplácením odstupného. „S mnoha pracovníky máme totiž smlouvu na dobu neurčitou. Peníze na jejich odstupné mít nebudeme,“ konstatuje ředitelka vsetínské charity.

Otázkou podle ní zůstává, co bude s jejich klienty. Všechny podobné organizace jsou prý na tom stejně špatně jako charita. Lidé se nebudou moci kam obrátit o pomoc.

Vedoucí jednotlivých poboček charity mají v tomto týdnu další schůzku, kde znovu prodiskutují všechny možnosti a domluví se na dalším postupu.