Sněhovou nadílku ve Zlínském a Olomouckém kraji sledujeme aktuálně ZDE

Tradičně nejhorší situace byla na silnici I/57 mezi Vsetínem a Valašským Meziříčím. Před polednem tady v zatáčce za Jablůnkou ve směru na Meziříčí havarovaly dva kamiony. Silnice se takřka okamžitě ucpala a vytvořily se dlouhé kolony čekajících vozů. „Silnice byla zcela neprůjezdná. Z jednoho kamionu unikla nafta, kterou museli hasiči nejprve přečerpat. Teprve poté mohli alespoň jeden z kamionů vyprostit a uvolnit silnici,“ přiblížila situaci vsetínská policejní mluvčí Lenka Javorková.

Řidiči se tak museli obrnit trpělivostí a vyčkávat. Nebo mohli využít objízdnou trasu přes Dušnou. „Posunujeme se vždycky o pár metrů, na jedničku, maximálně na dvojku. Je to peklo,“ kroutil hlavou řidič Tomáš Čermák. Záchranářům se podařilo jeden z kamionů odstranit ze silnice zhruba po hodině a půl. Až tehdy se dlouhé kolony daly pozvolna do pohybu. Jeden z havarovaných náklaďáků zůstal v příkopě u Jablůnky. Kdy se jej podaří vyprostit, není podle policejní mluvčí Lenky Javorkové prozatím jasné. S přívaly sněhu se po celý den potýkali silničáři. „Sněží od rána, teplota se pohybuje kolem minus pěti stupňů. Silnice jsme solili, po celý den opakovaně pluhujeme,“ hlásil krátce před šestnáctou hodinou ředitel Správy a údržby silnic Valašska Jaromír Kořistka.

Region po celý den křižovalo patnáct sypačů a dvanáct traktorů s radlicemi. Podle Jaromíra Kořistky ale silničáři ani při nejlepší vůli nemohou udržet silnice zcela bez sněhu. „Při takové intenzitě spadu, jako je dnes, i na silnicích prvních tříd zůstává rozježděná vrstva sněhu,“ připustil Kořistka. Přechodné problémy se tak kromě silnice u Jablůnky objevily také u Branek, u Kunovic či na Sirákově. „V sobotu už bude situace lepší, v noci má přestat sněžit,“ poznamenal Kořistka. Problémy motoristů na zasněžených silnicích jsou nezpochybnitelné, zima jako taková ale podle řady obyvatel regionu není nijak mimořádná. „Sněhu je zatím málo, mluvit o současné situaci jako o kalamitě, mi připadá přinejmenším úsměvné,“ zhodnotil starosta Velkých Karlovic Miroslav Koňařík. „Vloni bylo už v říjnu někde i metr sněhu. Letos není počasí zatím ničím zvláštní. Zkrátka normální začátek zimy,“ poznamenal Koňařík.