V sedle je předčili jen soupeři ze tří latinskoamerických zemí, náležejících k absolutní špičce, mezi něž se překvapivě vklínili bronzoví Číňané.

„Je to historicky nejlepší české umístění. Navíc jsme mezi jezdci z devatenácti států byli nejlepšími Evropany,“ raduje se devětatřicetiletý Ondřej Pavlíček z Podlesí u Valašského Meziříčí.

I když už měl zkušenosti z loňského šampionátu v Panamě, do rychlostního závodu okolo barelů rozestavěných do trojlístku nevykročil šťastně.

„Úvodní start jsem pokazil. Trochu mě to rozhodilo, ale vyhecoval jsem se a zbývající dvě jízdy se mi podařily,“ vzpomíná jezdec, jehož parťákem byl Vladimír Šedivý z Dobříše.

Koně, které poskytli pořadatelé a jezdci si je krátce před startem losovali, výsledky tentokrát neovlivnili.

„Všichni byli dobře připravení. Také únava se na nich projevovala stejně. Zvláště poslední den, kdy jsme museli odjet dvě kola, abychom nahradili výpadek z úvodního dne, který byl kvůli obrovské průtrži mračen zrušen,“ vypráví Pavlíček, jenž si závody užíval.

Jejich dějištěm byl atletický stadion, kde se před deseti lety odehrála část olympijských soutěží. Jezdecké umění westernových jezdců a koní na pískovém kolbišti denně sledovalo okolo patnácti tisíc nadšených diváků.

„Všechno tam připomínalo Ameriku. Atmosféra v hledišti, country muzika, počáteční defilé s koňmi a vlajkami zúčastněných zemí na pláži u Žlutého moře. Největším zážitkem byla závěrečná city parade po vzoru amerických rodeí, při níž tři hodiny projížděl městem průvod dvou set padesáti jezdců na koních provázených alegorickými vozy, trucky a motorkáři,“ vypráví valašský kovboj, podle něhož čínští hostitelé nasadili laťku tak vysoko, že ji další země budou těžko překonávat.

Po úspěšné asijské misi čekají Pavlíčka do konce sezony ještě závody v Hoštce u Roudnice nad Labem a Kozlovicích.

Příští světový šampionát v Mexiku však bude muset oželet.

„Moc mě to mrzí, Mexiko je moje srdcovka. Můj osmiletý valach Merlin Peppy Rooster byl letos zraněný, nevyjezdili jsme si body potřebné k nominaci,“ lituje jezdec, jenž by se ale za rok mohl vrátit do Číny, kde chtějí uspořádat neoficiální mistrovství světa.

A pokud ani to nevyjde, chce s novým čtyřnohým parťákem usilovně trénovat, aby za dva roky mohli startovat v Itálii na mistrovství Evropy mladých koní.

„To je ale ještě ve hvězdách. Můj nový kůň si ve hříbárně užívá poslední týdny dětství, které mu na podzim skončí,“ usmívá se kovboj z Podlesí.