Minulý rok se tato oblíbená akce po dvou covidových letech vrátila v živé podobě na české náměstí, kostely a další místa. Někde mohutný chór, jinde pár desítek lidí na návsi společně zazpívá druhou prosincovou středu opět šest vánočních koled a písní.

Vánoční poutákVánoční poutákZdroj: RedakceLetos to budou Nesem vám noviny, Narodil se Kristus Pán, Půjdem spolu do Betléma, Pásli ovce valaši, Rolničky a Veselé Vánoce. Kompletní texty těchto koled jsou tradičně k dispozici na webu www.ceskozpivakoledy.cz, kde je ke stažení zpěvník.

Na stejném webu lze také najít interaktivní mapu se seznamem míst, kde se účastníci mohutného celorepublikového „sboru“ potkají. Na Valašsku rozezní koledy například ve Valašském Meziříčí, Rožnově pod Radhoštěm, Lidečku, Kelči, Kladerubech nebo Leskovci. Přihlásit svou obec můžete jednoduše ZDE.

Hlavní program Vánoc ve Valašském Meziříčí odstartuje v pondělí 11. prosince a potrvá až do 24. prosince. Návštěvníci se mohou těšit na tradiční vánoční trhy s bohatou nabídkou.

„V rámci kulturního programu to budou zpívání koled na akci Česko zpívá koledy, vystoupení místních mateřských a základních škol a také koncerty,“ říká místostarostka města Yvona Wojaczková.

Rozzářené symboly Vánoc už zdobí města a vesnice na Valašsku. Kde mají ten nejhezčí vánoční strom?
Vyberte nejhezčí vánoční strom na Valašsku. Hlasujte

Zpívat se nebude jen ve velkých městech Valašska, ale i malých vesničkách. Například v Kladerubech, kde žije 472 obyvatel.

„Zpívání se účastníme už poněkolikáté, je to šestý nebo sedmý ročník,“ říká starosta obce Miloš Konečný. Druhého prosince v obci rozsvítí vánoční strom a 13. se opět sejdou na návsi v rámci zpívání.

„Lidé už to mají zažité a patří to k adventnímu času. Loni nám předzpívávali děti ze školy a bylo to opravdu hezké. Už se na to těšíme,“ uzavírá Konečný.

Svou premiéru si loni při akci Česko zpívá koledy odbyli lidé v Zubří na Rožnovsku.

„Je opravdu příjemné tady být,“ vyjádřil tehdy svůj dojem za všechny přítomné moderátor, který v Klidovém centru v Zubří provázel místní připraveným programem.

Koledy se zpívají i v zahraničí

Nápad, kdy se lidé sejdou, aby si společně užili předvánoční čas bez shonu, ve frontách v obchodních centrech, ale naopak při milé příležitosti společném zpívání vánočních koled, se zrodil v západních Čechách před 13 lety. Díky Deníku se rozšířil do celého Česka a stal se oblíbenou každoroční tradicí. A zpívá se i za hranicemi země. Každý rok se k ní totiž připojují i krajané napříč celým světem. Zpívá se v Americe, Španělsku, Řecku nebo Turecku.

„Koledy se dokonce rozezněly i v hlavním městě Kataru,“ prozradila marketingová ředitelka Deníku Jitka Peroutková.

Letošní akce Česko zpívá koledy se uskuteční ve středu 13. prosince 2023.Letošní akce Česko zpívá koledy se uskuteční ve středu 13. prosince 2023.Zdroj: Deník/Zdeněk Vysloužil

Vaše příspěvky můžete posílat na email vanoce@denik.cz. U každého příspěvku je nutné doplnit o vaše celé jméno a lokalitu, kde žijete. Například Valašsko. Děkujeme.