„Kapacita vlaků se před Vánoci zvýší o téměř 9 tisíc míst k sezení,“ prozradil Petr Pošta z Tiskového oddělení ČD. I přesto by si však podle něj cestující, kteří dosud nemají zajištěnou místenku, měli raději pospíšit.

„V některých středečních a čtvrtečních odpoledních vlacích zbývá jen několik volných míst, proto by si měli svá místa zarezervovat raději včas,“ upozornil. Je tedy zřejmé, že vlaky mohou v následujících dnech praskat i přes posílení ve švech. Migrace lidí, pracujících v Praze, na jejich domovskou Moravu totiž bývá zpravidla v tomto období vysoká.

„Větší kapacity se dočkají dálkové vlaky, které spojují Prahu s takřka celou republikou,“ nastínil Pošta. Výjimkou tak nebude ani Zlín, Vsetín, Staré Město či Uherské Hradiště.

I přes personální posílení služeb na pokladních přepážkách, o němž Deník již informoval, se však podle Pošty cestující frontám v klíčových stanicích nevyhnou. „Cestující si však mohou jízdenky zajistit také přes internet, v automatech či po telefonu,“ uvedl možnosti, jak se vyvarovat sáhodlouhých front.

Vpodvečer Štědrého dne spoje utlumí

Je třeba mít platební kartu a emailovou schránku. „Jízdenku cestující dostane emailem, který si vytiskne nebo uloží do přenosného zařízení, a posléze ukáže průvodčímu,“ prozradil Pošta.

Po telefonu ji snadno zakoupí na lince Kontaktního centra ČD, které je dostupné denně nonstop ve třech světových jazycích. Postup cestujícího je obdobný jako u nákupu přes internet.

Na Štědrý den budou vlaky ČD jezdit jako v neděli a svátek. „Mezi 18. a 19. hodinou však bude utlumen provoz většiny regionálních i dálkových spojů,“ dodal. V sobotu 25. prosince pojedou vlaky také podle nedělních jízdních řádů, bude ale částečně slabší ranní provoz. „V brzkých ranních hodinách nepojedou některé regionální vlaky, klasický nedělní provoz začne mezi šestou a sedmou hodinou ráno,“ uzavřel Pošta.