Slavnostní událost spojená s autogramiádou tvůrců známek se odehraje v konferenční místnosti objektu Sušáku od 14 hodin. Při této příležitosti bude mimořádně úřadovat také historická poštovna v Dřevěném městečku rožnovského skanzenu.

Aršík známek Beskydy – Kraj velkých šelem vydal 3. září v souladu se svým emisním plánem státní podnik Česká pošta v počtu asi 65 tisíc kusů. „Jedná se tedy o poměrně malý náklad na velmi atraktivní námět žádaný sběratelskou i ostatní veřejností," upozornila Petra Valíčková z rožnovského Valašského muzea.

Autory známek jsou výtvarníci Libuše a Jaromír Knotkovi a grafik a rytec Martin Srb – tvůrci nejkrásnější české poštovní známky roku 2013. Emise obsahuje čtyři známky, které jsou součástí aršíku a zobrazují beskydské šelmy divokou kočku, jezevce lesního, vlka a medvěda. V uvedeném pořadí mají známky hodnotu 17, 13, 25 a 21 korun.

Ke každé známce je vydána takzvaná obálka prvého dne vydání (FDC, First Day Cover) s příslušným grafickým motivem. Na obálce je nalepená známka z aršíku, která je přetištěna razítkem prvého dne vydání známky. V tomto případě to tedy budou obálky čtyři. „Na razítku je uvedeno místo, ke kterému se známka vztahuje. Jsou to Horní Bečva, Nový Hrozenkov, Rožnov pod Radhoštěm a Velké Karlovice," uvedla Petra Valíčková.

Organizátorem nadcházejícího křtu známkového archu je Klub filatelistů při Středisku volného času v Rožnově pod Radhoštěm. Ten navíc vydal k této akci v omezeném nákladu dopisnici se soukromým barevným přítiskem.

Historická poštovna ve Valašském muzeu zase bude mít příležitostné razítko – kašet. „Přítisk na dopisnici i razítko vytvořili jako aršík také výtvarníci Libuše a Jaromír Knotkovi. Menší počet dopisnic bude v prodeji při akci," prozradil Vladimír Vystavěl, předseda rožnovského Klubu filatelistů.

Doplnil, že ve vstupní části Sušáku si navíc budou moci příchozí prohlédnout výstavku nejlepších prací 17. výtvarné soutěže na téma Fauna a flóra Beskyd na poštovních známkách, kterou Klub filatelistů vyhlásil na začátku tohoto roku pro děti z mateřinek a žáky a studenty základních a středních škol z Rožnova a ostatních obcí.

„Vítězové této soutěže již byli vyhlášeni a odměněni v dubnu na 46. filatelistické burze a budou také přítomni na naší akci," řekl Vladimír Vystavěl. Křest známkového archu Beskydy – Kraj velkých šelem se uskuteční v neděli 28. září.