Projekty se podařilo realizovat prostřednicvím evropských peněz. Zlepšil se tak život jak na Hornolidečsku, tak v partnerské Púchovské dolině. A výrazně vzrostl cestovní ruch.

To si starostové pochvalují. „Díky společným projektům jsme mohli vybudovat řadu míst pro pořádání kulturních akcí. U nás se tak postavilo infocentrum na Pulčíně, zatímco ve slovenském Mestečku postavili amfiteátr,“ přiblížila starostka Francovy Lhoty Kateřina Trochtová.

O tom, že spolupráce Čechů se Slováky zlepšuje jejich vzájemné vztahy, svědčí návštěvnost na pořádaných akcích.

„Naše mikroregiony jsou prakticky za humny. Je proto běžné, že se například na pulčínském jarmeku objeví řada hostů ze Slovenska,“ řekla Trochtová.

Jedním z posledních projektů, který se uskutečnil v rámci přeshraniční spolupráce, je vznik česko–slovenského betlému. Ten bude umístěn v Horní Lidči ve speciální budově. „Betlém vzniká ve spolupráci Horní Lidče a Dohňan. S jeho zpřístupněním se počítá na prosinec tohoto roku,“ vylíčil Aleš Lahoda z místní akční skupiny (MAS) Hornolidečsko.

Betlémem ale spolupráce se Slováky nekončí. „Chceme postavit novou cyklistickou stezku, která propojí Bečvu s Váhem,“ doplnil Stanislav Petřík člen MAS Hornolidečska. Všechny projekty jsou financovány z dotací Evropské unie.