Kemp Ranč Bystřička ležící u stejnojmenné přehrady rozjeli manželé Stupkovi před třemi lety. „Oproti první sezoně v roce 2016 je nárůst hostů mnohonásobný. Musíte ale pořád nabízet lidem kvalitní služby. Mění se požadavky, karavany jsou dnes klimatizované, což vyžaduje více přípojek, návštěvníci chtějí kvalitní gastro služby,“ vyjmenovává Roman Stupka.

Do Ranče jezdí i špičkově vybavené karavany, pořád ale vedou stany. „Těch je určitě víc, zůstávají tu i pět nocí. Karavany většinou dvě. Co je ale super, že Češi se vrací k tradici kempování a učí to i další generaci,“ pochvaluje si.

Kempováníchtiví nadšenci se tu sjíždí zejména o víkendu. „Kapacita v chatkách je přes sto lidí, a když je tu festival Starý dobrý western, bývají tu i tři stovky stanů. Letos bylo trochu horší léto, více prší a stanů je míň, ale na nedostatek si nemůžeme stěžovat,“ doplňuje Linda Stupková.

Do zdejšího kempu dorazili po devatenáctileté pauze manželé Richterovi z Prahy. „Byli jsme tu na první dovolené ještě za svobodna. Pak jsme měli syna, pod stan jsme nejezdili. A teď jsme tu zpátky, po dlouholeté odmlce poprvé bez dítěte,“ popsala Monika.
Manžel Milan si nemůže vynachválit valašskou přírodu. „Je tu nádherný kraj. A není přelidněno, ve srovnání s kempy v Čechách okolo Sázavy je tu klid. A parádní kuchyně. Vařič máme jen na kafe, jinak využíváme zdejší restauračku,“ pochvaloval si.

Vzrůstající zájem o kempování na Bystřičce sleduje Martin Hon, který provozuje devatenáct let bufet u přehrady. „Návštěvnost hodně kolísala, když se opravovala hráz, bylo to jako na houpačce. Ale už šest let let pozoruju, že počet lidí v kempech přibývá,“ zhodnotil bufetář.

Plný stav hlásil v půlce prázdnin provozní Camping Rožnov pod Radhoštěm Marcel Vašut. „Poslední roky se návštěvnost zvedá. Lidi raději jezdí do Česka než do zahraničí. Většinou zaplatí dopředu a přijedou, i když prší. Stanaři se rozhodují na poslední chvíli, podle počasí. I tak ale jejich počet stoupá,“ potvrdil.

Plátěných přístřešků se do rožnovského kempu vejde sto padesát. Místo je tu také pro sto karavanů a téměř tři stovky ubytovaných mohou strávit dovolenou v chatě či apartmánu. Fenoménem je grilování. „Buď si vozí své grily, nebo využívají naše,“ vyzdvihl rostoucí oblibu přípravy jídel.

Recepční autokempu U Splavu na Hovězí u Vsetína připomněl pokles tábořišť v regionu. „Oproti osmdesátým letům kempů ubylo. U nás je to jeden z mála na Valašsku. A zájem o tento typ ubytování rozhodně roste,“ ubezpečil.

Na Hovězí jezdí hodně kolaři. „Vnímám rozmach cykloturistiky a dost tomu napomohla i Cyklostezka Bečva. Ubytovaní odsud jezdí na Balaton, na Pustevny i na Slovensko. Tuto noc byl třeba počet chatařů a stanařů padesát na padesát, ale celkově začíná přibývat stanů,“ vypočítal recepční.

Krásy Česka lákají. Někteří turisté mají dokonce strach z návštěv zahraničních zemí. I v pokročilém věku se nerozpakují naložit do auta stan, příruční ledničku a gril a stále častěji vyráží do Valašských kempů poznávat krásu zdejších hor, lesů, cyklostezek a přírodních koupališť.