Hlídky sledovaly, zda nejen řidiči, ale i cyklisti a chodci dodržují pravidla pro bezpečné přejíždění a přecházení přejezdů. K velkému překvapení zjistili, že řada lidí i motoristů vstoupí na přejezd v době, kdy na něm svítí červené světlo, které upozorňuje na blížící se vlak. Všem tak udělili policisté pokuty.

Podle pracovníků Drážní inspekce, kteří nehody na přejezdech vyšetřují, totiž rok od roku těchto událostí neubývá. Spíše naopak.

„Ve Zlínském kraji se loni událo čtrnáct havárií mezi vlakem a vozy. Jeden člověk při tom zemřel, dalších pět utrpělo zranění,“ konstatoval mluvčí inspekce Zdeněk Neusar.

Například ve středu si na neukázněné šoféry a chodce posvítili policisté ve Zlíně. Hlídku bylo možné spatřit například na přejezdu ve zlínských místních části Louky či Malenovice. Jen jeden šofér pochybil, ale zato poměrně vážně. „Šofér totiž vjel na přejezd ve chvíli, kdy signalizace upozorňovala na blížící se vlak. Za to si od nás vysloužil pokutu dva a půl tisíce korun,“ podotkla mluvčí zlínské policie Jitka Lysáčková.

Právě na Zlínsku došlo loni v květnu ke smrti na železnici. Byl to naštěstí v kraji jedinný případ s tak smutným koncem.

„Sedmdesátiletou ženu srazil nákladní vlak v Otrokovicích na chráněném železničním přejezdu,“ připomenu událost Zdeněk Neusar.

Podobně hazardovali se svými životy i dva motoristé, stejně tak dvojice cyklistů a dokonce jedna chodkyně na Slováčku. Ti vstoupili na přejezd v době, kdy na nich svítilo červené výstražné znamení. Toto pravidlo porušili i čtyři účastníci silničního provozu na Vsetínsku.

„Loni se více než polovina všech nehod v republice odehrála na přejezdech vybavených světelným zařízením. Vzhledem k tomu, že těchto přejezdů je pouze čtvrtina z celkového počtu, to jen dále potvrzuje fakt, že kmitající červená světla jsou leckdy brána na lehkou váhu,“ podotkl dále mluvčí drážní inspekce.

Desítky dalších zjištěných přestupků v kraji se týkalo šoférů, kteří nedodrželi maximální povolenou rychlost. „Všichni překročili povolenou rychlost. Ta může být na přejezdu, na němž svítí bílé signalizační světlo, maximálně padesátikilome­trová. V ostatních případech pouze třicetikilome­trová,“ vysvětlila mluvčí kroměřížské policie Blanka Králová.

Policisté upozorňují, že podobné kontroly budou i v průběhu celého roku.