Na Valašsku se ve vyšších polohách drží na komunikacích tří až pěticentimetrová vrstva sněhu, vozovky jsou ošetřeny inertním materiálem. Viditelnost v regionu místy snižují sněhové přeháňky. V ostatních okresech Zlínského kraje jsou silnice převážně holé a vlhké , i na nich by ale řidiči měli jet opatrně.

Teplota se ve Zlínském kraji ráno pohybovala od minus tří do nula stupňů Celsia.

Zlínsko

Silnice na Zlínsku jsou podle informací Ředitelství silnic a dálnic ČR holé, místy je ale povrch vlhký a může namrzat. Řidiči by proto měli jezdit se zvýšenou opatrností. Na hranici Zlínska s okresem Vsetín se vyskytují sněhové přeháňky.

Slovácko

Sněžení má přijít v úterý

Silničáři nic neponechávají náhodě, a tak i přes poměrně příznivý vývoj počasí na Slovácku poslali v pondělí 3. prosince nad ránem do terénu své vozy s posypem. „Už v neděli večer mírně sněžilo, a tak jsme na silnice na Slovácku vyslali naši techniku. Posádky vozů dohlížely hlavně na stav silnic ve výše položených oblastech, jako jsou Chřiby a Kopanice. Také v pondělí před rozedněním vyjely do Chřibů dva vozy a na Uherskobrodsko dalších pět. „Místy byly silnice namrzlé, proto jsme je ošetřili posypem. Nejvíce práce odvedli naši lidé v Chřibských kopcích, v okolí Březové a Žítkové," informoval ředitel Správy a údržby silnic Slovácka Rostislav Buchtík. Zároveň připomněl že podle předpovědí meteorologů by mohlo na Slovácku začít více sněžit v úterý 4. prosince odpoledne. „Jsme na tyto situace připraveni, určitě budeme v pohotovosti," vzkázal řidičům na Slovácku šéf silničářů Rostislav Buchtík.

Související Napadl první prosincový sníh. Silničáři vyjeli do Chřibů

Valašsko

Kamiony zablokovaly silnici na Slovensko

Nejen silničáři, ale také policisté měli v pondělí na Valašsku plné ruce práce. Sněžení totiž komplikovalo sjízdnost cest a několik aut kvůli tomu havarovalo.

První komplikace ohlásili dopravní hlídky pár minut po nedělní půlnoci. Cestu z Horní Bečvy na Slovensko zablokovaly kamiony. Silnice byla částečně neprůjezdná až do páté hodiny ráno.

O půl jedné v noci se pak v Lužné srazila dvě auta. Cestu blokovala až do dvou hodin ráno.

Ve tři čtvrtě na sedm do sebe narazily vozy ve Valašském Meziříčí. Policisté situaci řešili na místě až do tři čtvrtě na devět, po celou dobu byla komunikace sjízdná jen se zvýšenou opatrností.

Celá den pokrýval silnici Liptálem a Jasennou led. Hlavní tah na Vsetín byl zase ve Valašském Meziříčí zabahněný. Na obou místech to proto řidičům klouzalo.

„Máme v terénu osm sypačů s radlicemi, ale žádná velká hrůza se neděje," komentoval v pondělí situaci ředitel Správy a údržby silnic (SÚS) Jaromír Kořistka.

Od rána se na cestách ve vyšších polohách držela až pěticentimetrová vrstva sněhu, vozovky byly ošetřeny inertním materiálem. Viditelnost v regionu místy snižovaly přeháňky.

Silničáři jsou ale na nastupující zimu dobře připraveni. Ve skladech mají deset tisíc tun soli, štěrkové drti, písku, škváry a strusky. SÚS udržuje pět set kilometrů cest, a to jak krajských, tedy druhých a třetích tříd, tak smluvně i státních komunikací první třídy.

Podle jednatele SÚS Josefa Tomečky jsou nejnáročnější na zimní údržbu silnice směrem z Horní Bečvy na Slovensko, ze Střelné na Slovensko, z Rožnova přes Pindulu na Frenštát pod Radhoštěm a kopec Sirákov mezi Vsetínskem a Zlínskem.

Za uplynulou zimní sezonu cestáři utratili devadesát milionů korun. „Bylo to o něco méně než kolik nás stály tři předcházející zimy. Také stav vozovek nebyl na jaře tak špatný jako v jiných letech," poznamenal ředitel Ředitelství silnic Zlínského Kraje Bronislav Malý.

Kroměřížsko

Sníh na Kroměřížsko zatím nepřišel

Předpovědi o sněhové kalamitě a třeskutých mrazech se na Kroměřížsku naštěstí nepotvrdily. Meteorologové ze začátku minulého týdne vydali předpověď, která slibovala přívaly sněhu. Všichni proto byli v pohotovosti. Naštěstí zbytečně.

Po celý víkend panovalo příjemné počasí. V sobotu dokonce svítilo slunce a silnice byly zcela suché a dobře sjízdné.

Jak potvrdila policejní mluvčí Simona Kyšnerová, v regionu nedošlo k vážnější dopravní nehodě způsobené počasím. „Nehoda se na Kroměřížsku sice stala, ale nebyla nijak vážná a vůbec k ní nedošlo vlivem přírodních podmínek," informovala mluvčí.

I silničáři neměli přes uplynulý víkend práci, jak potvrdil dispečer ze střediska Bystřice pod Hostýnem. „Vůbec jsme nevyjížděli, silnice byly všude sjízdné a bez komplikací," potvrdil Radek Sedlář. Stejnou větu pronesl i dispečer z Kroměříže.

Podle Českého hydrometeorolo­gického ústavu by podobné počasí mělo vydržet i přes následující týden.

V pondělí bude oblačno až polojasno, teploty se budou pohybovat okolo nuly. Při malé oblačnosti a uklidnění větru kolem –7 °C. Nejvyšší teploty –1 až +3 °C, na horách v 1000 m kolem –4 °C. Mírný západní až severozápadní vítr 3 až 7 m/s se bude v Čechách později měnit na jižní. V úterý by pak mělo být oblačno až zataženo, občas sněžení nebo sněhové přeháňky, v jihozápadní polovině území v polohách pod 500 m místy srážky smíšené, zpočátku i mrznoucí. Nejnižší noční teploty –2 až –6 °C. Nejvyšší denní teploty 0 až 4 °C, na severovýchodě kolem –1 °C.

Sněhové přeháňky by se měly vyskytovat jen ojediněle stejně jako ledovka. Počasí s podobnými teplotami by mělo být i ve středu a ve čtvrtek. Ke konci týdne by se mělo ochladit. Nejnižší noční teploty –2 až –7 °C. Nejvyšší denní by měly být mezi –3 až +2 °C.

Autor: ČTK, zpravodajové Deníku