Jejich výrobu si již před několika lety osvojil devatenáctiletý Vít Tkadlec z Rožnova pod Radhoštěm.

Na ukázku nyní svůj um předvádí veřejnosti na nejrůznějších akcích například ve Valašském muzeu v přírodě, ale i jinde. „Jak správně březovou metličku svázat, mne naučil v jedenácti či dvanácti letech můj strýc Daniel Drápala," prozrazuje Tkadlec.

Mladý řemeslník v současné době studuje střední školu stavební ve Valašském Meziříčí, obor truhlář. Práce se dřevem mu tedy není cizí. Výroba březových metliček po-dle jeho slov také není nikterak obtížná. „A líbí se mi, že je to typicky valašské," podotýká Vít Tkadlec.

Základní surovinou jsou samozřejmě větvičky z břízy. „Musejí být ale čerstvé, na jaře nařezané," upozorňuje mladý řemeslník.

Každá metlička je tvořena svazkem takových větviček. „Nakonec je potřeba je pevně utáhnout režným provázkem," radí Vít Tkadlec. A jaké je využití typického valašského výrobku? Odpověď je jednoduchá.

„V období Velikonoc slouží březové metličky k vyšlehání děvčat, aby neuschnula. Právě proto musejí být březové větvičky použité při výrobě čerstvé," vysvětluje Vít Tkadlec.