Lidé informaci o ceně přivítali. „Vánoce bez živého stromku si nedovedu představit. K nejkrásnějším svátkům v roce prostě patří. Stromek naše rodina vnímá jako společný dárek," vyjádřil se Ivan Navrátil ze Vsetína.

Sucho pěstování stromku neovlivnilo

K vyznavačům klasiky patří rovněž Alena Havlíková 
z Rožnova pod Radhoštěm. „Stromky jsou už tak dost drahé. Za pěkný strom zaplatíte 
i tisíc korun. Je proto dobře, že je pěstitelé nezdražují," poznamenala Rožnovanka.

Ceny podle meziříčských pěstitelů zůstanou na stejné úrovni i přesto, že léto bylo na vláhu skoupé.

K těm největším na Valašsku patří meziříčská městská lesní společnost. „Letošní sucho se na stromcích pěstovaných na naší plantáži nad Podlesím nepodepsalo. Není proto důvod pro zásadní zvyšování ceny," řekl ředitel společnosti Městské lesy a zeleň Marek Netolička.

Ceny se proto podle něj budou pohybovat na úrovni loňského roku. „Jen s malým zvýšením je ale nutno počítat u vzrostlejších dřevin. Ale nepůjde o nic dramatického," dodal ředitel.

Městské lesy v současné době pěstují na plantáži přibližně 45 tisíc stromků. Převážně smrků, ale také jedlí. Mezi nimi je i stále oblíbenější jedle kavkazská. Do volného předvánočního prodeje letos z plantáže pošlou až osm tisíc jehličnanů.

Valašskomeziříčští lesáci nenabídnou vánoční stromky jen v obvyklých prodejích ve městech. „Od osmého prosince zahájíme prodej také přímo na plantáži," upozornil šéf společnosti.

Od prosince lidé nesmí do lesa

Zájemce si tu stromek označí a pěstitelé mu ho uřežeme až ve smluvenou dobu. „Třeba den před Štědrým dnem. Lidé si tak domů odnesou čerstvé stromky," svěřil se ředitel společnosti Městské lesy a zeleň Valašské Meziříčí Marek Netolička.

Jedním z dodavatelů vánočních stromků jsou také Městské lesy Vsetín. V jejich případě je ale koncepce prodeje postavena zcela jinak, než jejich kolegů ve Valašském Meziříčí.

„My plantáže vánočních stromků nemáme. Prodáváme pouze stromky z takzvaných prořezávek. Především obyvatelům Semetína. Další stromky pak nabízíme zejména školám ve městě," vyjádřil se lesní vsetínských Městských lesů Stanislav Gajdošík.

Ani on nepředpokládá zvýšení ceny vánočních stromků. „Zůstanou u jednotlivých druhů stromků na stejné úrovni, jako tomu bylo v loňském roce," dodal Stanislav Gajdošík.

Přestože nabídka, ale také cenové relace vánočních stromků umožňují v podstatě každému pořídit si symbol Vánoc legálně, najdou se lidé, kteří i na tomto chtějí ušetřit.

Valašské Meziříčí se proti takovým nenechavcům již několik let úspěšně brání. Učiní tak i letos.

V úterý městská rada schválila vyhlášku o zákazu vstupu do lesů mladších dvaceti let. „Platnost vyhlášky je od prvního prosince do Štědrého dne," informovala ve čtvrtek dopoledne Valašský deník meziříčská místostarostka Yvona Wojaczková.

Nejde ale o jediné opatření. Také letos stromky ve vybraných valašskomeziříč­ských loikalitách natřou speciální hmotou, která v teple zapáchá.

Rada pěstitelů

Řezaný vánoční stromek po nákupu uložte na studené místo. Vhodné je postavit jej do nádoby s vodou. Předtím však uřežte od spodku asi dva centimetry kmínku. To proto, že na řezu jsou pletiva zalepeny smolou a kmínek tak není schopný sát vodu.