Růst cen zmírňuje silná koruna, přesto se zdražování větších dopravců na Zlínsku dotklo

Tento vliv ovšem není dostatečně silný a zvyšování cen tak bude pravděpodobně stále pokračovat. Pozornost je nyní upínána především k Saudské Arábii, která je celosvětově největším vývozcem ropy.

Podle výsledků společnosti CCS z 9. března, se na Zlínsku ceny PHM pohybují v průměrných hodnotách 34,38 Kč za litr Naturalu 95 a 33,81 Kč za litr nafty. Takto dramatické zvýšení cen s sebou nese problémy zejména pro profesionální dopravce. Vedoucí firmy Unitrade František Otáhal se svěřil, že se jejich společnosti nastalá situace citelně dotkla. „Hlídáme nyní každý litr a každý ujetý kilometr. Není to jednoduché. Ceny pro naše zákazníky zůstávají ovšem stejné,“ doplnil Otáhal.

Souhlasí s ním také majitel další dopravní firmy Radek Lipovský, který je nucen situaci řešit. „Samozřejmě to pro nás představuje finanční problémy. V současné době jsme nuceni přisoupit k různým úsporným opatřením,“ povzdechl si Lipovský.

Ceny pohonných hmot ovlivňují i menší dopravní služby. Jejich problémy však nejsou tak citelné. Podle manažera zlínské taxislužby 14014 Jakuba Beránka není stoupání cen akutní a tak vážné. „Veselé to samozřejmě není, ovšem vypořádáváme se s tím bez větších problémů. Ceny za naše služby zůstávají stejné,“ ujistil Beránek.Se stoupající cenou pohonných hmot, jejichž základem je nafta, také stoupá zájem o jiné varianty paliv.

Vedoucí tečovické LPG stanice Lenka Matoušová říká, že v současné době lidé častěji přemýšlí, kde by mohli ušetřit. „Opravdu zaznamenáváme zvýšený zájem o montáže autoplynu. Stále více lidí se chodí dotazovat na možnost využití LPG namísto klasických paliv,“ potvrzuje Matoušová.Podle zástupkyně vedoucího městské čerpací stanice Agip Valentýny Fuksové, ovšem momentálně žádné snížení počtu zákazníků znát není. „Nepocítili jsme žádný úbytek počtu lidí využívajících naši stanici. Lidé už si zřejmě zvykli, že ceny pohonných hmot jsou každou chvíli jiné,“ myslí si Fuksová.

Celkem překvapivá je naopak situace na čerpací stanici Benzina ve Zlíně, kde zaznamenali velký vzrůst prodeje. „Mohu potvrdit zvýšený prodej pohonných hmot v období minulého měsíce. Za únor jsme prodali o 25 tisíc litrů paliva více, než v měsících předchozích,“ sdělila překvapivou informaci provozní stanice Věra Bartošová.

Je pravděpodobné, že lidé počítali s budoucím zvýšením cen a pohonné hmoty si nakoupili takříkajíc do zásoby.Poslední rekord výše cen Naturalu 95 je z roku 2005, kdy stál litr 33,76 Kč. Tehdy byl příčinou hurikán Katrina, který poškodil ropné vrty v Mexickém zálivu. Nafta svého cenového rekordu dosáhla v roce 2008, když se dostala cena přes hranici 35 Kč za litr.

Marek Houser