Cestovatelská sezona je v plném proudu a čerpací stanice zažívají žně. „Při tankování se ohlížím na cenu, ale že bych měla zmapované, kde koupím nejlevnější benzín, to ne," uvedla například šestadvacetiletá motoristka Jana Mitrová z Valašského Meziříčí.

Podobně je na tom také motorkář David Foltýn ze Vsetína, pro kterého je důležitá také kvalita. „Do motorky nakupuji hlavně kvalitní benzín. Na cenu se samozřejmě také ohlížím, ale raději si připlatím za kvalitní palivo, než abych natankoval nějaké s příměsemi," prozradil motorkář. Podle jeho slov prodávají kvalitní benzín třeba na čerpací stanici Eurooil v Dolní Jasence. „Pravidelně tam benzín kontroluje Čepro, což je pro mě taková záruka," vysvětlil Foltýn.

Eurooil má na Vsetínsku navíc jednu z nejnižších cen nejprodávanějšího benzínu Natural 95. Litr tam stojí 36,40. Za naftu v Dolní Jasence zaplatí řidiči 35,90. „Mapujeme ceny konkurence a snažíme se držet cenu alespoň o pár haléřů pod hranicí jiných prodejců," vysvětlila Iveta Matějů z čerpací stanice Eurooil v Dolní Jasence.

Naopak mezi dražší prodejce pohonných hmot patří provozovatel čerpacích stanic Benzina. Na Benzině ve Valašském Meziříčí i v Rožnově pod Radhoštěm motoristé za litr Naturalu 95 zaplatí 37,90, naftu prodávají za 37,40.

Rozdílné ceny paliva na Valašsku hlásí čerpací stanice Shell. Ve Valašském Meziříčí na ulici Masarykova stojí Natural 95 37,90, nafta potom 37,40. Čerpací stanice Shell na Vsetíně prodává Natural 95 za 36,70, naftu za 36,20.

Podle analytiků jsou současné průměrné ceny benzínu na českých čerpacích stanicích nejvyšší, jaké kdy letos v zemi byly. „Stojí za tím aktuální letní řidičská sezóna, ale i oslabení české koruny vůči euru i dolaru," popsal finanční analytik ze společnosti Cyrrus Jiří Šimara. Dlouhodobě jsou podle něj pohonné hmoty nejdražší v Praze. Nejlevněji motoristé natankují v Ústeckém, Olomouckém či Libereckém kraji.

Podle dat společnosti CCS, která ceny benzínu v zemi pamuje, stoupla cena Naturalu 95 proti červnu letošního roku přibližně o 50 haléřů. Litr nafty řidiči v současnosti koupí o 20 haléřů dráže než minulý měsíc.