Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Cenu Makropulos za péči o seniory získala Charita Svaté rodiny Hrozenkov

Cena Makropulos za péči o seniory putuje letos na Valašsko, konkrétně do Charity Svaté rodiny Nový Hrozenkov. Ocenění jejím zástupcům předala náměstkyně ministra zdravotnictví Lenka Teska Arnoštová.

10.10.2017
SDÍLEJ:

Náměstkyně ministra zdravotnictví Lenka Teska Arnoštová předává pracovnicím Charity Svaté rodiny Nový Hrozenkov šek na 300 tisíc korun, který náleží držiteli Ceny Makropulos za péči o seniory.Foto: Ministerstvo zdravotnictví ČR

Cena Makropulos se uděluje každý rok u příležitosti Mezinárodního dne seniorů na scéně Stavovského divadla v Praze. Akci pořádá občanské sdružení Život 90. Se ziskem ocenění se pojí také finanční odměna ve výši 300 tisíc korun.

„Byl to úžasný zážitek. Minuta slávy za všechno, co se nám v hrozenkovské Charitě podařilo. Jsem ráda, že se o naší práci ví a že je tak vysoce hodnocena,“ podělila se o pocity ze zisku ceny ředitelka Charity Svaté rodiny Danuše Martinková.

O tom, co přesvědčilo porotce, že právě valašská organizace si cenu zaslouží, má svou představu. „Pokud vím, velice pozitivní ohlas měla především návaznost našich služeb a jejich rozsah. Pracujeme od 6 do 21 hodin 365 dnů v roce, navíc ve velice náročném, kopcovitém terénu. Něco podobného nabízí opravdu jen málokdo,“ řekla Danuše Martinková.

Charita Nový Hrozenkov působí v pohraničním regionu Valašska se sedmi obcemi na rozloze 24 tisíc hektarů. Zajišťuje zdravotní a sociální služby převážně osamělým a nemocným seniorům a lidem se zdravotním postižením žijícím většinou na samotách, v kopcích či dalekých údolích.

„Staráme se o jejich pohodlí, tedy zajišťujeme hygienu, přivezeme oběd, nakoupíme, uklidíme, zavezeme, kam potřebují, zprostředkováváme zdravotní služby. A to včetně hospicové péče, kdy dáváme možnost lidem odejít z tohoto světa v jejich domácím prostředí, obklopeným blízkými,“ přiblížila ředitelka.

Novohrozenkovská Charita také provozuje Domeček (dům pokojného stáří), stacionář Slunečnice a nabízí řadu služeb odlehčovací, úklidovou, pastorační asistence, sociální rehabilitace, poradenství a další.

„Valašsko je velice specifické co do terénu i pokud se týká naturelu jeho obyvatel. Zvláště starousedlíci opravdu neradi opouští své domovy, které leží často na skutečných samotách. My se snažíme udělat všechno pro to, aby tito lidé mohli zůstat co nejdéle ve svém domácím prostředí,“ zdůraznila Danuše Martinková.

Pracovníci hrozenkovské Charity najezdí ročně kolem 140 tisíc kilometrů. „Není výjimkou, že v zimě musí pečovatelky ke klientům v horách vyjít pěšky, nezřídka se brodí i po pás ve sněhu. Právě ony bývají často jediným spojením s okolním světem,“ připomněla Martinková.

K jakému účelu využijí v Novém Hrozenkově 300 tisíc korun, které náleží držiteli Ceny Makropulos, už je také rozhodnuto. „Vše, co bylo řečeno, by nebylo možné bez obětavé práce všech zaměstnanců Charity a především jejich lidského přístupu, kterého si klienti velice cení a kvůli kterému jsou služby naší Charity tolik žádány. Proto chci částku, která je spojená s Cenou Makropulos, věnovat právě na jejich odměny. Jsou to jediné peníze, které takto mohu použít a udělám to velice ráda,“ netajila Danuše Martinková.

Autor: Michal Burda

10.10.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Nikdo by nepodpořil menšinovou vládu ANO, pokud by v ní byl i nebyl Andrej Babiš.
AKTUALIZOVÁNO
51

V superdebatě rezonovala otázka referenda. Není to zlaté tele, upozornil Bartoš

Hudebně divadelní představení na motivy novely Richarda Bacha Jonathan Livingston Racek se uskuteční v pátek 20. října v 19 hodin na jevištní scéně Za oponou.

Na scénu Za oponou míří Holanďané

Opraví vlhkem zničenou kotelnu Maměnky na Pustevnách

Vedení Valašského muzea v přírodě rozhodlo o opravě kotelny v hotelu Maměnka na Pustevnách. Na kotelně, která je částečně zapuštěná do svahu, se projevilo dlouhodobé působení vlhkosti.

Nejstarší kandidát v kraji Jan Uherka: Všichni chybujeme, i politické strany

Dlouhých pětašedesát let se čile zajímá o politické dění dnes už čtyřiasedmdesátiletý Jan Uherka z Uherského Brodu. V nadcházejících volbách do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky kandiduje ze čtrnácté pozice za ČSSD, přičemž je nejstarším kandidátem napříč všemi kandidátkami.

Vsetín odjel z lázeňského města s nulou na všech kontech

Žádný bod, žádná vstřelená branka, naopak v každé třetině jedna inkasovaná. Prvoligoví hokejisté Vsetína hráli s hlavním favoritem soutěže z Karlových Varů a podlehli mu o tři branky.

Představujeme prvňáčky ze Základní školy v Rožnově pod Radhoštěm

Ojedinělý seriál Deníku Naši Prvňáci pokračuje dalším dílem.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení