Kamery na měření rychlosti nezpomalily řidiče ani na přechodech. V Rožnově se jeden prohnal zebrou rychlostí 122 km/h

Díky ní snad totiž po téměř dvou letech budou moci sundat značky, které upozorňují šoféry na kamery měřící rychlost. Toto značení navíc podle většiny z nich vůbec nic neřešilo a efekt nemělo žádný. Řada šoférů jej prý buď nezaregistrovala a nebo ignorovala.

„Smysluplnost v tom nebyla. Mělo to znamenat jen jedno. Omezit postižitelnost řidičů. Dokonce i v okolních státech nad tímto rozhodnutím kroutili nechápavě hlavou,“ vyhodnotil roční fungování speciálních značek předseda Asociace strážníků České republiky Miroslav Stejskal. Podle něj se to naprosto minulo preventivním účinkem.

Jeho slova potvrdili i šéfové strážníků ve Zlínském kraji. „Efekt to nemělo žádný,“ konstatoval ředitel zlínské městské policie Milan Kladníček. „Řidiči zpomalili jen na začátku značení. Ještě před koncem už zase šlápli na plyn. Takže počet přestupků za rychlost se vlastně vůbec nesnížil. Ročně jich bylo řádově tisíce,“ konstatoval Kladníček.

Podobné zkušenosti mají i strážníci z Rožnova pod Radhoštěm. I tam totiž rychlost řidičů snímají speciální kamery. A i na ně upozorňují značky. „Svůj účel vůbec nesplnily. Za tu dobu jsme chytili stejný počet řidičů, jako když tam to značení nebylo. Máme dokonce rekordmana. Přes přechod se proháněl 122 km/h,“ podotkl ředitel rožnovských strážníků Daniel Vašut.

Podle jejich výzkumů totiž značení z devadesáti procent řidiči vůbec neregistrovali. „Dal jsem to za úkol našim strážníkům, aby se schválně každého přestupce zeptali, zda si vůbec tohoto označení všimli. S některými dokonce jeli i na místo, protože tvrdili, že tam žádná značka ani nebyla,“ podotkl Vašut. „Značení jen ukázalo, kde mají řidiči zpomalit a kde zase naopak můžou zrychlit,“ reagoval zase velitel uherskohradišťské městské policie Vlastimil Pauřík.

Pro tamní strážníky dosavadní zákon znamenal jedno. Vozit se s těžkými cedulemi z místa na místo a složitě je rozestavovat. „Nikdy jsme neměřili v místech jen pro to, abychom plnili městskou kasu. Vždy to bylo v místech u přechodů pro chodce nebo u základních škol, tedy v místech, která jsou riziková,“ podotkl Pauřík.

Pokud tedy novela projde, všichni ji jen uvítají s otevřenou náručí. A to i strážníci v Kroměříži. Ti totiž kvůli stávajícímu zákonu přestali měřit. „Řidiči samozřejmě toho využili, velice rychle si zvykli, že už nemůžeme ve městě měřit rychlost a zvýšil se počet přestupků za rychlost. Takže pokud novela projde, velmi to uvítáme a věříme, že se opět vše vrátí do normálu a klesne i nehodovost,“ doufá šéf kroměřížské městské policie Miloslav Skřebský.

Všichni ředitelé řidiče ubezpečují: „Naší prioritou není měřit rychlost. To je práce policie, které chceme pomáhat.“Novela silničního zákona, která mimo jiné odebírá strážníkům povinnost označit radary značkou, už prošla schválením ve sněmovně a nyní se jí budou zabývat senátoři.