Rány byly podle ohlasů od obyvatel regionu slyšet od Hulína až po Morkovicko, zaznamenaly je prý dokonce i lidé žijící na Vyškovsku.

Neobvyklý jev vyvolal živou diskuzi také na webových stránkách Kroměřížského deníku. Podle některých se mohlo jednat o sonický nebo také aerodynamický třesk, který vzniká kromě jiného také tehdy, je-li rychlost zdroje zvuku větší nebo rovna rychlosti zvuku. Jev vyvolávají nadzvuková letadla. Tuto variantu v sobotu potvrdila i mluvčí kroměřížské policie Simona Kyšnerová. „Kdyby se jednalo o nějakou detonaci, případ bychom už řešili. Dotyčné místo a okolí by totiž bylo explozí jistě poznamenáno,“ podotkla Kyšnerová.

Jednou ze zvažovaných možností i podle diskutujících čtenářů mohla být detonace v muničním skladu mezi Nětčicemi a Ratajemi. Třesk by ale nebyl slyšet na desítky kilometrů daleko. „Já osobně jsem žádné rány neslyšel. Je možné, že by v muničním skladu prováděly nějaké zkoušky, ve zmíněný čas je to ale velice nepravděpodobné. Kolem osmnácté hodiny tam už nikdo kromě hlídačů nebývá,“ vyvrátil zmíněnou možnost starosta Ratají Antonín Říkovský.

Neobvyklá páteční událost by tak opravdu nakonec mohla souviset s letadly. Většina lidí, kteří rány slyšeli, jsou přesvědčeni, že dvě letadla ihned po sobě překročila rychlost zvuku. Vojenské letiště v Bochoři u Přerova, které leží necelých dvacet kilometrů od Kroměříže a odkud stroje české armády čas od času startují ke cvičným letům, však tvrdí, že vinu každopádně nenese. „O žádné detonaci ani jiných potížích nic nevíme. V tu dobu nebyla žádná z našich technik ve vzduchu,“ upozornil vrchní praporčík z letiště v Bochoři Zdeněk Gregor.

Že kolem osmnácté hodiny nebyla ve vzduchu žádná letadla tvrdil v neděli Deníku také mluvčí ministerstva obrany Jan Pejšek. „Je možné, že nad Kroměřížskem vede letový koridor, podle informací však žádné letadlo zrovna v tu dobu ve vzduchu nebylo,“ upřesnil Pejšek.

I přes dvojité vyvrácení teze, že by ohlušující rány mohla způsobit nadzvuková letadla, zkusil Deník oslovit 21. základnu taktického letectva Čáslav. Ta totiž disponuje takzvanou ostrou hotovostí, která slouží čtyřiadvacet hodin denně. Určená je k ochraně vzdušného prostoru České republiky. Jejich vyjádření se však v neděli nepodařilo zajistit. Odpověď přislíbili až v pondělí. „Nejprve informace musím ověřit, jinak by se jednalo o spekulace,“ řekl mluvčí tamní základny Zdeněk Mikulka. Podle něj však není důvod k obavám. „Lidé nemusejí mít strach, že by došlo k použití palubních zbraní nebo že by spadla bomba či se střílelo z letadel,“ dodal.

Jasněji tak všichni ti, kteří v pátek vpodvečer slyšeli rány či cítili vibrace, budou mít nejdříve v pondělí.

Jarmila Kuncová, Lukáš Pařenica