Z toho důvodu na Základní škole v Liptále uzavřeli učební pavilon. V něm se nachází i místní knihovna. Děti dostaly na pár dní ředitelské volno a připravují se pro ně náhradní vyučovací prostory.

„Ze školy si každý přinesl papír od paní ředitelky, kde rodiče o všem, co se děje, informovali,“ svěřila se maminka Simona Tučníková z Liptálu.

Rodiče jsou s postupem školy srozuměni. „Ty čtyři měsíce, co zbývají našemu deváťákovi do ukončení školy, musí prostě nějak dochodit. I kdyby se museli učit venku,“ dodala se smíchem.

Žáci si věci ze šaten odnesli už v pátek. Do prostor školy od té doby zatím nesmí.

„Teď postiženou část budovy vyklízíme. Všechny třídy jsou téměř prázdné. Zůstal jen nábytek, který jsme nahrnuli doprostřed místností,“ přiblížila situaci ředitelka školy Věra Halová.

Většinu zařízení, výzdob a pomůcek museli pedagogičtí pracovníci vyhodit.

„Třídy teď vypadají jako holobyty. Byli bychom proto rádi, kdyby se našel někdo, kdo nám pomůže místnosti znovu vybavit,“ dodala Halová.

Vedení obecního úřadu v současné době hledá firmu, která minerální vlákna z ovzduší pomocí vysavačů s takzvanými hepa filtry odstraní. „Důležité je zmínit, že azbest ve vzduchu není. Zatím nevíme, kolik nás budou potřebné práce stát. Podle prvních informací však cena přesahuje možnosti našeho rozpočtu,“ prozradila starostka Věra Dostálová.

Ministr školství Josef Dobeš přislíbil školám ohroženým azbestem pomoc s placením potřebných výdajů. Protože se tady ale nachází „jen“ minerální vlákna, nejsou si jistí, jestli podporu ministerstva dostanou.

Stejnou situaci řeší i na Základní škole v Karolince. Děti zde dostaly pár dní ředitelského volna a pak budou podle tříd rozděleny do náhradních prostor. Například žáky pátých až devátých tříd čeká dojíždění do Základní školy v Novém Hrozenkově.

Hodnoty azbestových a minerálních vláken v ovzduší zjišťovali hygienici také v Mateřské škole Na zahradách v Rožnově pod Radhoštěm.

Tady ale žádné nebezpečné látky prokázané nebyly.

Krajská hygienická stanice Zlínského kraje si pro měření školy dopředu vytipovala. „Jedná se o místa, kde v posledních deseti letech došlo k odstraňovaní stavebního materiálu, který obsahoval azbest,“ vysvětlila vedoucí odboru hygieny dětí a mladistvých Ivana Lukašíková.

V případě překročení povolených hodnot se pak doporučuje vyklizení budovy.

„A to do doby, než se prokáže, že není ohrožené zdraví lidí,“ doplnila.