„Předchozí roky se nás scházelo i šedesát, ještě loni nás bylo kolem pětačtyřiceti," počítá zakladatelka pulčínského sletu Anastázie Žídková.

První ročník se konal v roce 2001. „Pořádaly jsme jej na počest čarodějky, o níž se traduje, že při snaze získat zázračný kvíteček, který rostl pouze na pulčínských skalách, spadla do rokliny a zraněná poblíž skal pobývala celý rok," vypráví členka sdružení Vesničko má milovaná, Pulčín.

„Čarodějka se u skal léčila a během roku pomáhala každému v nesnázích. Byla to totiž čarodějka Dobrodějka. Do roka se uzdravila, o filipojakubské noci získala kvíteček a ulétla," popisuje Žídková.

Slet v Pulčíně se brzy setkal se zájmem okolí.

„Začali jezdit lidé z okolních vesnic a dokonce čarodějky i čarodějové až ze Slovenska."

Letošní akce měla být oficiálně zrušená.

„Momentálně se o pořádání stará kulturní komise z Francovy Lhoty, která akci na poslední chvíli odvolala kvůli počasí. Naše místní čarodějky si i přesto udělaly alespoň takový menší slet," objasňuje.

I když je čarodějek méně, panuje dobrá nálada. Dobrodějky prochází průvodem vesnicí, pak zpívají a tancují kolem ohně. Nechybí opékání špekáčků.

„Líbí se nám tu, i když je škoda, že nás není víc," shodují se osmileté čarodějky Nikola a Alena.

Účastní se pravidelně a pečlivě se připravují. „Kostýmy nám pomáhá vyrobit babička a maminka," netají nejmladší Dobrodějky.