Jeho tragický osud nenechal klidnými místní občany, kteří se obrátili na zdejší ochranáře. Ani oni však proti přírodě nic nezmohou a pomoci se ptačím rodičům v tomto případě podle jejich slov nedalo. „Každoročně na některém z hnízd čápů bílých, kterých je v současné době v okrese Vsetín obsazených deset, dochází k úhynu jednoho, ale i více mláďat. Umírá obvykle ten nejslabší,“ konstatoval ornitolog Miroslav Dvorský.

„Také velmi záleží na počasí. V deštivých a chladných dnech v době hnízdění někdy uhyne až polovina mláďat,“ dodal. V letošním roce je na některých hnízdech na Valašsku i pět mladých čápů. „Ztráta jednoho z nich tak není nijak citelná. K podobnému jevu dochází u všech ptáků všech druhů, ale protože do jejich hnízd nevidíme, ani to často neregistrujeme,“ doplnil Milan Orálek, jednatel meziříčských ochránců přírody.

Dlouhonohým černobílým ptákům, kteří podle vyprávění přinášejí lidem štěstí a potomky, však vadí také nynější douhotrvající horka. „Horké počasí je nepříjemné nejen pro lidi, ale i pro čápy. Snášejí je ale lépe, než prochladnutí z deště,“ uvedl Miroslav Dvorský. Roztaženými křídly se snaží zastínit a ochladit na hnízdech své mladé. Pokud někdo najde zraněného ptáka nebo jiného živočicha, měl by mu poskytnout nejnutnější, byť laickou pomoc.

„Pak je vhodné podle místa nálezu a druhu živočicha kontaktovat myslivce, městskou policii, ochránce přírody a nejlépe Záchrannou stanici pro hendikepované živočichy v Bartošovicích na Novojičínsku,“ poradil ornitolog s tím, že zavolat je možné na telefon 723 648 759 nebo 556 758 675. Zvíře je podle jeho slov dobré dovézt k veterináři a pokud možno mu zajistit klid. „Nejlepší je velká krabice, pokud možno ne klec, ve které si zvíře stále někdo prohlíží,“ upozornil Dvorský.