„Čapí trus rozežíral plechovou střechu, kterou začalo zatékat. Odstranění hnízda si vynutili také hygienici, protože pod ním nakládáme obědy k rozvozu. Navíc se chystáme přestavět komín na vytápění tuhými palivy, abychom ušetřili,“ objasnil okolnosti čapího stěhování majitel domu Josef Šerý.

Vysokozdvižná plošina vyvezla ke komínu ornitologa Miroslava Dvorského. Kromě rodiče, který před nevítanou návštěvou ulétl, spatřil v hnízdě choulící se mládě a neoplodněné vejce. Druhé mládě nedávno uhynulo. Ornitolog malého čápa okroužkoval a dopravil na zem.

Krátce nato ustrašené mládě uložil do umělého hnízda, které s ochráncem přírody Petrem Křístkem upletli z větví a vystlali senem. „Čapí rodiče by za ním měli přiletět a usadit se tam,“ řekl Dvorský. Jeho předpoklad byl správný. Po několika minutách se na hnízdo slétli oba dospělí čápi a spokojeně klapali zobáky.

Stěhování měli ekologové v plánu už před rokem. Kvůli deštivému a chladnému počasí se ale v hnízdě nevylíhlo jediné mládě. Obdobná akce se odehrála v úterý ve Fryštáku na Zlínsku. Čápi tam hnízdili na komíně staré pekárny, kterou majitelé chtějí zbourat. Jako náhradní bydlení opět posloužil sloup s ocelovou podložkou.

Ochránci přírody nyní na celém Valašsku kroužkují čapí mláďata. Do konce týdne nahlédnou do více než deseti hnízd. „Několikrát jsme kroužkovali po jednom mláděti. Přitom obvykle připadají na hnízdo tři malí čápi. Snad jich na ostatních místech bude více,“ věří Dvorský.