Ochráncům přírody to oznámil jeden z obyvatel Ústí u Vsetína, který mrtvé zvíře odklidil z vozovky do trávy u parkoviště, kde se obvykle prodává ovoce a zelenina. Pro mrtvého ptáka se následně vydali pracovníci Muzea regionu Valašsko. „K nehodě muselo dojít krátce předtím, než jsme na místo dojeli. Pták byl ještě teplý a neměl ještě ani skelné oči,“ konstatoval Lukáš Spitzer z meziříčského muzea.

Dlouhonohý pták obýval podle ochránců přírody pravděpodobně hnízdo na vsetínských Bobrkách. Na noze měl kroužek s číslem 4530BX, takže prošel po narození rukama ornitologů. „Takovéto kroužky jsem ale do roku dva tisíce čtyři nepoužíval. Podle červeného zobáku se ale jedná o starého čápa, takže jsme jej možná kroužkovali předtím,“ přemýšlí meziříčský ochránce přírody a ornitolog Miroslav Dvorský.

Pracovníci muzea převezli mrtvého čápa na vsetínský zámek. „Uložili jsme ho do zámeckého sklepa, kde je chladno. Dnes ho převezeme do meziříčského zámku Kinských, kde bude uložen v mrazicím boxu až do následného preparování,“ vysvětlil ředitel Muzea regionu Valašsko Jiří Haas, který mrtvého ptáka z příkopu v Ústí u Vsetína také přemísťoval.

„Jeho stav po střetu s autem by to podle všeho měl umožnit. Poranění, kvůli kterým zahynul, nebyla nijak patrná. Vystaven by pak byl v našich přírodovědných sbírkách v zámku Kinských,“ dodal ředitel. Srážka s dlouhonohým ptákem zřejmě nezpůsobila majiteli vozidla žádnou větší škodu, přestože v dospělosti může čáp bílý vážit tři až čtyři kila.

Navíc řidiči podle ochránců přírody nehrozí ani žádný trestní postih, přestože se jedná o přísně chráněný druh. „Takovýmto kolizím nelze zabránit. Navíc v těchto místech dochází ke střetům se zvířaty poměrně často. Pod koly aut už tady zahynula letos vydra, vloni vzácný bobr,“ uvedl jednatel ochránců přírody Milan Orálek.