Čáp byl zraněn při kolizi s projíždějícím motorovým vlakem a nakonec musel být kvůli četným vnitřním zraněním utracen ve Stanici pro záchranu živočichů v Bartošovicích. Telefonickou informaci o tom, že se v Huslenkách na poli nachází zraněný čáp bílý, obdrželi meziříčští ochránci přírody ve středu v podvečer. Hned nato se pro zraněného opeřence vydali.

„Pták byl opravdu ve velmi špatném a zbědovaném stavu. Na poli zřejmě ležel již delší dobu, protože byl dehydrovaný a zjevně vysílený z nedostatku potravy,“ uvedl Petr Křístek, který se na jeho záchraně a následném převozu do Stanice pro záchranu živočichů v Bartošovicích podílel. Pták byl zraněn při kolizi s projíždějícím motorovým vlakem, jehož strojvůdce nemohl srážce zabránit.

„Utrpěl otevřenou zlomeninu křídla. K takovýmto neštěstím dochází bohužel často kvůli klouzavému letu čápa a jeho dlouhé přistávací dráze. Nedokáže dostatečně rychle reagovat na pohyb automobilů či vlaků,“ vysvětlil Křístek. Čáp z Huslenek musel být nakonec pro mnohočetná vnitřní zranění v Bartošovicích utracen. Hned druhý den se stal obdobný případ nedaleko Lešné, kde kolem budovy bývalého mlýna pobíhal po louce dospělý čáp se zlomeným křídlem.

„Takového ptáka je veliký problém chytit, protože se stále snaží vzlétnout, a přitom má rychlé nohy. S přispěním několika lidí se to ale nakonec podařilo,“ připomněl honičku v poli jednatel ochránců přírody Milan Orálek. Také tohoto poraněného ptáka odvezli do Bartošovic, stejně jako káni se zlomeným křídlem, která narazila předevčírem do auta nebo drátů elektrického vedení v Ratiboři. „U obou ptáků budeme muset počkat, zda budou schopni po vyléčení létat. Jinak zůstanou ve stanici v Bartošovicích na dožití jako exponát tamní malé zoologické zahrady,“ doplnil Orálek.