„Velmi jste nás, pane starosto, zklamal. Tím, že jste přerušil na nátlak obyvatel akci, která už se chýlila ke konci. Buďte si jistý, že mládež z Huslenek vám volební hlasy už nedá,“ okomentoval skončení Čaganu pisatel se jménem Martin.

Daleko pro vyjádření nešel ani autor reakce nadepsané mládež. „Tož, mladí, bojkotujte Huslenské slavnosti, když starosta bojkotuje nás!“ vyzval diskutující.

Nevolí se netajil příspěvek podepsaný jménem jedné z účinkujících kapel. „Moc vám děkujeme, že jsme mohli po celodenní práci přijet do Huslenek, abychom si zahráli čtyři písničky,“ kritizoval přispěvatel se jménem Contraakce.

Fanoušci kapely byli podle Contraakce hodně zklamaní a zhrzení, což je na muzikantském řemesle údajně nejhorší věcí. „Myslím, že tímto činem jste si hodně snížil počet hlasů ve volbách. Doufám, že naše kapela zažila takovou potupnou akci naposledy,“ podotkl diskutující.

Pro přerušení akce se starosta rozhodl kvůli nátlaku obyvatel Huslenek. „Lidé mi po půlnoci telefonovali a musím uznat, že akce byla opravdu znatelně hlučná. Hudbu slyšeli nejen místní, ale i lidé ze vzdálenějších vesnic,“ přiblížil Surala. Poukázal přitom na obecně závaznou vyhlášku, která pořadatelům nejrůznějších akcí přikazuje ztlumit hudbu po půlnoci na minimum.

„Pokud by hudba nebyla tak hlučná a lidé si nestěžovali, ani bych na místo nešel. Tuto záležitost budeme ještě řešit. Obeslal jsem nájemce Rybníčku a plánujeme se věcí zabývat na zasedání Rady Huslenek. „Dodnes navíc ani nevím, kdo akci vůbec pořádal,“ dodal.

Přes kritické připomínky návštěvníků akce starosta věří, že se problém na návštěvnosti Huslenských slavností neodrazí. „Jsem o tom zcela přesvědčen. Lidé jsou rozumní a pochopí to,“ dodal.

Podle Evy Rohlenové z vypomáhajícího sdružení Amfolkfest by za stížnostmi na hluk mohli stát lidé, kteří se do areálu nedostali zdarma. „Mám svědky na to, že někteří lidé vyhrožovali tím, že pokud je tam nepustíme, zavolají starostovi. Je zvláštní, že celé roky si lidé nestěžovali. Akce je přitom každý rok už po sedm let,“ nastínila.

O akci starosta podle ní předem věděl. Byla povolená do dvou hodin ráno. Hudba byla podle jejích slov zcela určitě tišší než na začátku. „Při vystoupení dvou prvních kapel jsme na sebe museli pokřikovat. Jak postupoval večer, mohli se už lidé bavit a normálně se slyšeli,“ podotkla.

Účelem Valašského čaganu je podle organizátorů hlavně bavení lidí. „Nechceme lidi rozčilovat a vzbuzovat negativní emoce. Proto zvažujeme, že osmý ročník buď zrušíme, nebo uspořádáme jinde,“ řekl jeden ze členů pořádající skupiny Stram Michal Mikulenka. Na takovéto rozhodování je ale podle něj ještě brzy.

„Po organizační stránce byla akce zvládnutá perfektně. Nedocházelo k žádným výtržnostem, nikdo nic nerozbíjel a lidé se až do ukončení bavili,“ popsal Mikulenka.