„Plánujeme, že zde soustředíme několik typů služeb,“ vysvětlila místostarostka Dagmar Lacinová.

Kapacita léčebny se podle ní nezmění. Zůstane zde dvaačtyřicet lůžek. Polovina jich zůstane hospici, který zde poskytuje sociální a zdravotní péči osamělým klientům propuštěným z nemocnice do domácí péče.

„Druhou polovinu jich nově získá domov se zvláštním režimem, který se bude starat o lidi s demencí, případně po mozkových příhodách,“ popsala Lacinová.

Kromě pobytových služeb počítá město také s deseti místy v denním stacionáři. Dům sociálních služeb bude poskytovat také ambulantní a terénní služby, včetně domácí péče a osobní asistence.

Jedna z největších investic tohoto roku bude z větší části financována z evropských dotací. Na stavební úpravy zhruba sto let staré budovy je v Regionálním operačním programu Střední Morava rezervováno téměř čtyřicet milionu korun. „Přes pět milionů bychom měli získat na zateplení fasády a výměnu oken,“ upřesnil mluvčí meziříčské radnice Josef Beneš s tím, že podíl města by měl činit třináct milionů korun.

K evropským dotacím, bez nichž by se nemohlo město do náročné rekonstrukce pustit, mu dopomohly kvalitně zpracované projekty a žádosti. Jejich přípravě se projektový tým věnoval dva roky.

„Do výzvy, v jejímž rámci máme rezervovány finanční prostředky na rekonstrukci bývalé léčebny, byly přihlášeno třiadvacet projektů z Olomouckého a Zlínského kraje,“ připomněla ředitelka Rozvojové agentury Via Martina Bajgarová. „Z deseti projektů, které obdrží finanční podporu, získal ten náš nejvíce bodů,“ poznamenala Bajgarová.

Přeměna bývalé léčebny dlouhodobě nemocných na dům sociálních služeb představuje první etapu projektu nazvaného Seniorpark.

Ta druhá bude spočívat v novostavbě domova pro staré lidi, jež má vyrůst v sousedství. Spolu s obdobným zařízením ve Vsetíně nahradí Domov pro seniory v Podlesí, který nevyhovuje současným potřebám a navíc stojí v blízkosti plánované rychlostní silnice.

Čtěte také:

názor Alexandry Buršíkové Postarají se o staré lidi