Podle realitní kanceláře H & B Real se v roce 2005 dal ve Vsetíně Luhu pořídit byt kategorie tři plus jedna, kompletně vybavený nábytkem, za 670 tisíc korun. „Dnes jeho tržní cena dosahuje milionu tři sta tisíc,“ uvedl na příkladu Martin Němeček z realitní kancelářeH&BReal.

Za prudkým růstem cen stála podle jeho názoru nejen značná poptávka po novém bydlení, ale i snadná dostupnost hypoték.Obavy z dalšího výrazného navyšování cen na trhu s byty přesto Němeček nemá. „Domnívám se, že prostor pro další strmý růst cen už tady není. Příští rok očekáváme spíše stagnaci nebo jen mírné zvyšování,“ odhadl.

Důvodem této prognózy je podle něj zvyšování úrokových sazeb hypoték. „Ještě v únoru se totiž pohybovaly kolem čtyř procent, dnes už dosahují pěti a půl při pětileté fixaci úrokové sazby,“ vysvětlil Němeček.

Do konečné ceny bytů se však promítají další faktory. „Rozhodující je kupříkladu rozsah jejich rekonstrukce, lokalita, metráž bytu, jestli je byt v družstevním nebo v osobním vlastnictví. Obrovský rozdíl je taktéž v tom, zda je daný dům cihlový nebo panelový,“ přiblížil Jiří Kalousek z realitní kanceláře Reality Bank.

Lidé podle něj zvažují také nabídku pracovních příležitostí v okolí, ale i dostupnost zábavy a kulturní a rekreační možnosti. Pracovníci realitních kanceláří se shodují, že z valašských měst zažil největší nárůst cen Vsetín. „Srovnatelný byt ve Valašském Meziříčí může vyjít až o dvě sta tisíc levněji,“ poznamenal Kalousek.

Ještě větší rozdíl je podle něho mezi Vsetínem a Karolinkou. Byt dva plus jedna ve vsetínských Trávníkách stojí například milion sto padesát tisíc korun a stejně velký byt v podobném stavu v Karolince vyjde na osm set tisíc.

Samotní obyvatelé Vsetína považují současné ceny za přehnaně vysoké. „Za byt tři plus jedna v Rokytnici jsem před časem zaplatil téměř milion tři sta tisíc. A to bez jakýchkoliv úprav,“ konstatoval Tomáš Pifka. „Je to hodně, ale vzhledem k tomu, že ve Vsetíně byty nejsou, očekávám, že se ceny ještě zvednou,“ dodal.