Sleduje, jak se okolí přehrady mění. Jak před rokem padl lesík pod kaskádou. A jak teď nanovo podťaly pily dřevorubců lipovou alej u chatové osady Pod Hrází. „Zůstala jen prázdná cesta. Najednou si připadám, jako bych byl někde jinde,“ říká smutně muž.

Není sám, komu stromy chybí. „Chodila jsem si mezi ty lípy vyčistit hlavu, nemůžu si zvyknout, že už tam nejsou. Když se podívám z hráze, místo zeleně vidím čenou díru,“ líčí chatařka, která si nepřeje zveřejnit jméno. „Nechci mít v obci problémy,“ vysvětluje.

Obecní úřad má pro kácení své argumenty. „Chceme zde postavit sportoviště pro rekreanty,“ vysvětluje starosta Bystřičky Zdeněk Fojtíček. To však podle něj není jediný důvod, proč se do zhruba padesáti líp zakously pily dřevorubců. „Stromy byly nemocné, ohrožovaly zdraví a majetek lidí. Navíc “ upozorňuje Fojtíček.

O lípy se devadesát let nikdo nestaral. „Rostly těsně u sebe, byly neprořezané, nakřivené, jejich statika byla bídná,“ líčí lesní hospodář Jaroslav Batka s tím, že v nejbližších týdnech se vykácená půda zrekultivuje. A v příštích letech se na ní postaví sportoviště a vysadí nové stromy. „Budou to už vyšlechtěné druhy, které rostou jen do pěti metrů,“ říká Batka.