Ze třinácti hodnocených měst a obcí v tomto regionu nabízí nejlepší podnikatelské podmínky Bystřice pod Hostýnem. Druhé skončily Vizovice. Zlín se dělí o třetí místo s Uherským Hradištěm.

Podle výzkumu vykázala Bystřice pod Hostýnem nejlepší výsledky zejména v kvalitě lokality, pracovního trhu a cenových podmínek. „Ze všech sledovaných měst je nejlevnější lokalitou v kraji a počet ekonomických subjektů zde roste nejrychleji a předbíhá krajský průměr o sedmdesát procent,“ uvedl mluvčí průzkumu Michal Kaderka.

První místo Bystřici překvapilo

Samotní podnikatelé si tam prý chválí celkové podnikatelské prostředí a úroveň veřejné správy. „Z prvního místa máme velkou radost a jsme velmi příjemně překvapení,“ uvedla místostarostka Bystřice pod Hostýnem Vladislava Bělíková.

Dodala, že dlouhodobou snahou města je povzbudit tamní podnikání. „Velmi otevřený prostor je u nás i v oblasti cestovního ruchu. Rozvoj velkých firem moc neočekáváme, ale každý, kdo přijde s novým nápadem, je vítán a snažíme se mu pomoci,“ sdělila Bělíková.

Ve Vizovicích se daří větším podnikům

Na druhém místě skončily Vizovice, kde se daří zejména větším podnikům a také tam jsou podnikatelé s celkovým prostředím pro podnikání velice spokojeni.

„Nemůžu tomu uvěřit. Tak rychle jsme se probojovali na vrchní příčky. Myslím, že nám pomohlo to, že nastala taková velká otevřenost ze strany vedení města směrem k občanům, potažmo podnikatelům,“ zmínila starostka Vizovic Alena Hanáková.

Podotkla, že vztahy jsou nyní velice vstřícné. Město se podle ní nebrání názorům podnikatelů a jejich návrhům na změny.

Hradiště zapůsobilo také lokalitou

O třetí místo se podělily Uherské Hradiště a Zlín. Uherské Hradiště na místní podnikatele zapůsobilo především svou lokalitou i pracovními podmínkami trhu.

Kriminalitu se daří držet nízko

V tomto městě se navíc daří udržet nejnižší kriminalitu v kraji. „Třetí dělené místo se Zlínem mě velice těší. Těší mě i ten hlavní z důvodů, proč jsme na toto místo dosáhli, a to je nejnižší kriminalita v kraji. Myslím, že to je asi sen každého starosty,“ pochválil si starosta Uherského Hradiště Libor Karásek.
V krajském městě si získala nadprůměrné hodnocení zlínská radnice v testu elektronické komunikace se zákazníky a v samotném chodu úřadu.

„Určitě jsme rádi, že stejně jako v minulých letech jsme získali pozitivní body za ty oblasti, které jsme mohli jako radnice ovlivnit. Ať už je to například činnost úředníků nebo třeba přístup k podnikatelům,“ poznamenala mluvčí zlínského magistrátu Marie Masaříková.

„Některé věci nemůžeme ovlivnit“

Podotkla, že naopak body, kde bylo město ztrátové, patřily do oblastí, které radnice nemůže zas až tak ovlivnit. „Jedná se například o napojení na dálnici, ubytovací kapacity či kriminalitu,“ vyjmenovala mluvčí.

Vsetín dostal speciální cenu

Speciální cenu za podporu místních podnikatelů získalo město Vsetín, které se jinak umístilo až na předposledním místě.

„Cenu jsme získali za projekt integrovaného plánu rozvoje města. Do tohoto programu totiž zařazujeme i projekty soukromých podnikatelů, které mají bodové zvýhodnění v jiných programech, což znamená, že mohou snáze dosáhnout na evropské dotace,“ přiblížila mluvčí vsetínské radnice Eva Stejskalová.

Co se týká celkového umístění, Vsetín si podle mluvčí letos o jedno místo polepšil. „Naším hlavním kamenem úrazu je špatná dopravní infrastruktura,“ postěžovala si.

Výzkum cení Bystřici. Co na to firmy?

Bystřice pod Hostýnem – Nejpříznivější podmínky pro podnikání ve Zlínském kraji si podle výzkumu Město pro byznys užívají firmy v Bystřici pod Hostýnem. Tamní podnikatelé vesměs souhlasí, těší se hlavně na příval turistů.

„První místo mezi třinácti hodnocenými městy a obcemi v tomto regionu získala Bystřice hlavně díky kvalitě lokality, pracovního trhu a cenových podmínek,“ informoval analytik výzkumu Město pro byznys Michal Kaderka.

Ze všech sledovaných měst je podle něj navíc nejlevnější lokalitou v kraji, počet ekonomických subjektů tam roste nejrychleji a předbíhá krajský průměr o celých sedmdesát procent.

Bystřičtí podnikatelé si podle výzkumu chválí celkové podnikatelské prostředí i úroveň veřejné správy. Potvrzují to například vedoucí pracovníci největšího bystřického podniku, akciové společnosti Ton.

„Takovýto výzkum je důležitý především s ohledem na spokojenost malých firem a živnostníků, nicméně sociální prostředí a úroveň vzdělanosti, disponibilita pracovní síly a široká podnikatelská základna potenciálních subdodavatelů hrají pro velké firmy velmi důležitou roli,“ zhodnotil generální ředitel společnosti Ton Petr Koutský.

S městem proto firma navázala úzkou spolupráci a snaží se například podporovat učňovské a střední školství zaměřené na oblast nábytkářské výroby.
„Spolupráci s místními úřady mohu označit za velmi dobrou a s uspokojením potvrdit oprávněnost získaného ocenění,“ konstatoval Koutský.
Podobně se výsledky výzkumu dívá i majitel bystřické výrobny a prodejny matrací a lamelových roštů Spesso.

„K Bystřici nemám nejmenší výhrady, s podnikatelskými podmínkami jsem spokojený. Je tu velmi dobrý přístup zastupitelstva i úřadů, finančního či stavebního,“ zhodnotil majitel Lubomír Unar. Lokalita je podle něj také dobrá a po dobudování dálnice bude lukrativní i dopravní dostupnost.

„Navíc jsou tu nižší mzdy, čili menší náklady pro podnikatele. Levnější jsou v tomto nevelikém regionu i energie a menší firmy mají navíc možnost vytápět tuhými palivy, kterých je v okolí dostatek,“ doplnil Unar.

Kvalitu lokality i dobré jednání s bystřickými úředníky oceňují také další tamní byznysmeni.

„Podnikám jen tady, takže to popravdě nemám s čím srovnat. Zároveň ale nemám sebemenší důvod firmu stěhovat, protože jsem tu nikdy neměl žádný problém,“ potvrzuje majitel výrobny nástrojů a rukojetí zahradního nářadí Format Jaroslav Zámrský.

„Ať jsem se zástupci města potřeboval vyřešit cokoli, vždycky to proběhlo poměrně elegantně,“ dodal.

O něco méně pak nadšením srší provozovatelé elektra v Dolní ulici „Až tak dobré to tu zase není, ale to je spíše tím, že celý Zlínský kraj je všeobecně špatná lokalita pro podnikání. Co se týče konkrétně Bystřice, byznys tu má určitě velkou budoucnost,“ myslí si majitel Elmont Elektro Vladimír Žampach.

Podhostýnský mikroregion podle něj totiž v následujících letech pravděpodobně zaznamená výrazný růst turistiky. „Pokud toho dokáže město využít, mohou všichni získat. Desetitisíce lidí za sezonu přinesou nezanedbatelné peníze,“ míní Žampach.

Šárka Vavříková