„Rodí se hodně dětí, školku i školu máme plnou. Už zásobujeme i sousední Valašskou Senici,“ usmívá se starosta Francovy Lhoty Miroslav Brlica.

Roste také zájem o stavbu nových rodinných domů či získání obecního bytu.

„Jen za posledních několik týdnů se na úřadě přihlásilo osm zájemců, kteří vlastní v obci pozemek například po rodičích a chtějí stavět rodinný dům,“ potvrzuje starosta.

Těší jej, že se lidem ve Francově Lhotě líbí, že se nechtějí stěhovat do města, že chtějí stavět.

„Akorát trochu bojujeme s legislativou. Už dva roky se snažíme udělat nový územní plán a přidat nová stavební místa, ale úřednická mašinerie je hrozná,“ poukazuje Brlica.

Obec už vlastní stavební místa nabídnout nemůže, nemá je. Právě proto je potřeba co nejdříve zaktualizovat stávající územní plán.

„Máme vytipované dvě lokality, kde bychom mohli nové pozemky k zástavbě připravit,“ říká starosta.

Když není stavebních parcel, pokračují ve Francově Lhotě alespoň s výstavbou nových bytů. Naposledy jich jedenáct nových vzniklo ve dvou prázdných podlažích nad místním zdravotním střediskem. Dokončené byly letos na jaře.

„Jde spíše o menší byty o rozloze od pětadvaceti do pětapadesáti metrů čtverečních. Ideální mohou být pro jednoho člověka, seniora, případně jako startovací byt po mladou rodinu,“ popisuje Brlica.

Umístění je velmi výhodné. Kromě zdravotního střediska, které je hned v přízemí budovy, je v těsné blízkosti také obchod či restaurace. Možná i proto bylo jedenáct nových bytů prakticky okamžitě rozebráno.

„Poptávka byla taková, že na každý byt připadali čtyři zájemci,“ říká starosta. Výstavba bytů stála devět a půl milionu korun. Obec ale zaplatila jen milion, dalších 8,5 milionu korun získala formou dotace.