„V současnosti navštěvuje naši ordinaci přibližně pět tisíc aktivních pacientů, kteří docházejí na průběžná vyšetření nebo na pravidelnou vakcinaci, což je určitá forma léčby,“ přiblížil situaci alergolog z Uherského Brodu Marcel Lenárt. Počet malých a velkých pacientů v regionu je podle něj přibližně stejný. Podle odhadů odborníků komplikuje toto onemocnění život přibližně třiceti procentům populace a chmurné předpoklady naznačují, že by se do deseti let mělo týkat zhruba poloviny z celkového počtu obyvatel.

Všudypřítomným pylovým zrnkům je však obtížné se zcela vyhnout. V těchto dnech vrcholí vzdušná koncentrace alergenů pocházejících z břízovitých dřevin. A právě s velmi agresivní břízou, patřící do této skupiny, se člověk setkává například na hustě obydlených sídlištích. „Ano, je to nepříjemné dědictví z minulosti, se kterým se snažíme co nejrozumnějším způsobem vyrovnat. Například i tím, že jsme již osmnáct let nevysadili jedinou břízu. Je to strom do zdejších podmínek naprosto nevhodný,“ přibližil vedoucí oddělení ochrany přírody uherskohradišťské radnice Květoslav Fryšták. Podle něj je však konkrétně bříz v Hradišti minimální procento. „Pokud vysazujeme mladé stromy, jedná se především o různé kultivary javorů, jeřáby nebo i lípy,“ upřesnil Fryšták.

Částečně vyléčit nebo alespoň zmírnit projevy alergie je možné několika způsoby. „U lehčích případů lze použít buď léky, jako například oční kapky nebo nosní spreje. U silně rozvinutých alergií je možné nasadit vakcinaci. Úspěšnost léčby však záleží na mnoha faktorech včetně genetických předpokladů pacienta,“ vysvětluje hradišťská alergoložka Mirjana Viceníková. Včasná léčba je podle ní velmi důležitá, protože zásadně snižuje pravděpodobnost vzniku astmatu a alergie na potraviny. „Alergie lze považovat za jednu z civilizačních chorob, protože její vznik souvisí s kvalitou prostředí, ve kterém žijeme,“ podotkla Viceníková.

Vypořádat se s alergií však nemusí být mnohdy příliš jednoduché a k uzdravení může vést i relativně dlouhá a netradiční cesta.

„Když jsem byl mladší, velmi mě trápila alergie, která ke konci vyvrcholila až alergií na potraviny. Klasická medicína mi nepomohla a zabrala až léčba homeopatiky v kombinaci s přísnou bezmléčnou dietou,“ popsal své zkušenosti Petr Mareš z Uherského Hradiště.