„Počasí typické pro přímořské oblasti se u nás přitom drží už čtrnáct dnů. To je značně neobvyklé,“ upozornil meteorolog z Lysé hory Milan Čermák.

Ve Vsetíně napadlo za posledních deset dní přes šedesát milimetrů srážek, což znamená, že na metr čtvereční půdy spadlo více než šest desítek litrů vody. A to je skutečně mnoho. „Bouřky sužovaly region prakticky denně,“ poznamenal pracovník vsetínské hvězdárny Pavel Svozil.

Jen ve středu odpoledne naměřili meteorologové ve Vsetíně za hodinu a půl přes dvě stě výbojů. Takovýto počet blesků zde zaznamenalinaposledy před čtyřmi lety. Na metr čtvereční spadlo přes devět litrů vody.

„Den předtím přitom během krátké odpolední bouřky napršelo na metr čtvereční přes osmnáct litrů vody,“ zdůraznil Svozil.

Valašské Meziříčí na tom bylo ještě o něco hůře. „Za posledních deset dnů u nás napadlo třiaosmdesát milimetrů srážek,“ spočítal pracovník valašskomeziříčské hvězdárny Jiří Srba.

Ačkoli se může zdát, že bouřky k létu patří, podle odborníků není vůbec obvyklé, že se objevují s tak vysokou razancí a v lokálně tak silně vymezených oblastech.

„Nevím, jak si současný charakter počasí vysvětlit,“ pokrčil rameny bývalý ředitel vsetínské hvězdárny Jiří Haas.

Příčinou pro nastupující léto zcela atypické situace je podle něj výrazná, déle trvající cyklona se středem nad Balkánským poloostrovem.

Po jejím okraji k nám proudí od jihojihovýchodu velmi teplý a vlhký středomořský vzduch. Ten pak nad evropským kontinentem postupně vytváří rostoucí kondenzační jádra, která způsobují lokálně ohraničené vydatné srážky, doprovázené kroupami a silnými bouřkami.

„Tak časově omezené a výrazné deště, doprovázené mimořádně silnými bouřkami, jsou něčím zcela ojedinělým,“ zdůraznil Haas.

Zatímco v minulých letech postihovaly výrazné srážkové úhrny počátkem léta široké oblasti republiky, v letošním roce zasáhly jen lokální oblasti severní Moravy a jižních a západních Čech.

„Doufejme, že se jedná o mimořádnou situaci, a že si na podobné výstřely počasí, způsobené dlouhodobými klimatickými změnami, nebudeme muset v budoucnu zvyknout,“ poznamenal Haas s tím, že v opačném případě budou muset meteorologové přepsat atlas oblaků.