Zlínsko

Oproti předešlým dnům nemá policie hlášené žádné vážné nehody.

"Jde spíše o drobné kolize, ke kterým nemusí být policejní hlídka přivolána," informovala mluvčí zlínské krajské policie Jana Bartíková.

S menšími obtížemi se potýká i zlínská krajská záchranka. Sanitka se například v pátek ráno nemohla dostat přes Petrůvku.

"Posádka tak byla nucena hledat náhradní trasy. Podobné problémy jsme měli i na Vizovicku či ve Slopném. Naštěstí se naše vozy zatím všude dostaly, byť s menší časovou prodlevou," poznamenal mluvčí Zdravotnické záchranné služby Zlínského kraje Petr Olšan

Šárka Šarmanová

Silničáři jsou v akci

Kvůli neustávajícím přívalům nového sněhu mají aktuálně silničáři na Zlínsku v terénu veškerou dostupnou techniku. Vozovky kryje vrstva rozbředlého, ve vyšších polohách uježděného sněhu.

Podle informací Ředitelství silnic a dálnic musejí šoféři aktuálně počítat s potížemi například mezi Bohuslavicemi u Zlína a obcí Doubravy, kde plynulost dopravy narušuje vzpříčená dodávka.

„Problém je i v kopci u Zádveřic-Rakové, kde ráno uvízl kamion a také nyní je nutné úsek projíždět s nejvyšší opatrností,“ přiblížil ředitel Správy a údržby silnic Zlínska Jaroslav Horáček. Silničáři dokonce museli do akce mimořádně vyslat také sněhovou frézu.

„Pohybuje se v okolí Tichova na Valašskokloboucku. Některé silnice jsou tam totiž kvůli sněhovým bariérám jen obtížně průjezdné,“ informoval Horáček. Naopak obávané kopce Sirákov a Petrůvka jsou prý aktuálně sjízdné.

„To se ale samozřejmě může měnit z minuty na minutu,“ upozorňuje ředitel.

Potíže v autobusové dopravě

Sněhová nadílka už od brzkých ranních hodin komplikuje situaci v autobusové dopravě. Problémy hlásí ČSAD Vsetín například z Ubla na Vizovicku.

„Autobus vozící zejména dělníky na ranní směnu ještě bez problémů z obce odjel. Další spoj, který využívají především školáci, už ale nevyjel. Vůz se do Ubla kvůli uvízlým autům vůbec nedostal,“ krčí rameny ředitel autobusové dopravy společnosti Oldřich Holubář. Řada dalších spojů pak podle jeho slov nabírá mnohaminutová zpoždění.

„Na trase Otrokovice – Zlín je to až třicet minut, ze směru od Lukova a Fryštáku na Zlín je to pak kolem dvaceti minut,“ vypočítává Holubář. Naopak na Luhačovicku nebo Valašskokloboucku prý jezdí autobusy bez větších potíží.

Milovníci lyžování mají díky současnému počasí důvod k úsměvům. Například lyžařský svah ve Zlíně aktuálně hlásí 130 centimetrů sněhu.

„Máme samozřejmě radost, i když máme s přívaly sněhu dost práce. Na svah musí neustále vyjíždět rolba nebo fréza a upravovat jej,“ objasňuje provozovatel svahu Michal Cepek. Zaměstnanci areálu dokonce prý pomáhají i s úklidem příjezdových cest.

„Je to sice velká zátěž, ale zvládneme to. Alespoň se mohou děti o jarních prázdninách těšit na perfektní lyžovačku,“ doplnil Cepek.

Zoologické zahradě Zlín-Lešná přivodila bílá peřina těžkosti hlavně v provozní oblasti.

„Musíme prohrnovat cesty pro návštěvníky, sklepáváme také sníh z voliér. Kvůli zátěži by jim mohlo hrozit propadnutí,“ vysvětlil Pavel Shromáždil ze zlínské zoo. Samotným zvířatům prý ale sněhová pokrývka vůbec nevadí.

„Ta teplomilná jsou už dávno zazimována a takoví sloni, velbloudi nebo antilopy, které pouštíme ven, si se sněhem rády pohrají,“ konstatoval s úsměvem chovatel.

Své si se sněhem užijí i v menších obcích, zejména těch výše položených.

Jako příklad může směle posloužit Držková, kde se se sněhem potýkají už třetí den.

„Je to boj, co si budeme povídat,“ usmívá se hořce starosta Jan Chudárek. Podle jeho slov se o úklid v ulicích valašské obce aktuálně starají dva traktory a jedna fréza.

„Pořád to ale nestačí. Lidé volají a ptají se, kdy už bude uklizeno okolí jejich domu. Stále ale padá sníh, a tak se nedá bohužel vše stíhat naráz,“ objasňuje starosta.

Značným potížím se nevyhnuli ani poštovní doručovatelé.

Podle Petry Králové z odboru komunikace České pošty sice byli všichni pošťáci ráno vysláni do terénu jako obvykle, někteří z nich ale kvůli kalamitní situaci do cíle své cesty nedorazili.

„Všechny zásilky se ale adresátům budeme snažit doručit co nejdříve. Přednost v tomto ohledu mají důchody a peněžní poukázky, na které lidé nedočkavě čekají,“ sdělila Králová a doplnila, že pokud má pošta na adresáta telefonický kontakt, snaží se ho o případném zpoždění zásilky informovat.

Viktor Chrást

Slovácko

Vzpříčený kamion blokuje silnici na Uherský Brod

Další očekávaný příval sněhu zasypal v noci ze čtvrtku na pátek 17. února také Slovácko a způsobil řadu problémů. Dopravní situaci komplikuje mezi obcemi Komňa a Starý Hrozenkov vzpříčený kamion.

Ve směru na Uherský Brod blokuje tahač dva jízdní pruhy. Policie musela ráno vyjet ke střetu nákladního a osobního vozidla na kruhovém objezdu ve Starém Městě.

„Od druhé hodiny v noci napadlo v našem regionu mezi třemi až pěti centimetry sněhu. Na Hradišťsku se o silnice staralo 8 sypačů a čtyři traktory, na Brodsku to bylo stejné množství sypačů a deset traktorů,“ informoval v pátek před osmou hodinou ranní šéf silničářů na Slovácku Rostislav Buchtík.

Beze sněhu, kryté štěrkem a solí, jsou podle něj v regionu vozovky první třídy, s dvou a ž třícentimetrovou ujezděnou sněhovou vrstvou pak komunikace druhé a třetí třídy.

Náledí ráno hrozilo na silnici I/50 u Podolí a nad Starým Hrozenkovem.

(pb, bm)

Valašsko

Kalamitní stav vyhlásili také na Huslenkách

Kalamitní stav panuje již ve třech obcích. K Francově Lhotě a Lidečku se přidaly i Huslenky.

Kalamitní stav platí v Huslenkách od čtvrtečního odpoledne. Přestože traktory i frézy pracují ve dne v noci, některá údolí jsou stále uzavřena.

„Kritický stav jsme vyhlásili rozhlasem i vyvěsili na naše webové stránky, myslím, že lidé pochopili, že traktor na odhrnutí sněhu k nim nemůže přijet okamžitě,“ řekl starosta Huslenek Oldřich Surala.

Traktoristé i frézaři tak mohou v klidu pracovat.

„Řidiči traktorů se střídají, jedeme ve dne v noci bez přestávek. Vesnici projíždějí frézy, háže se i lopatami,“ popsal starosta. S čerstvě napadaným sněhem však na Huslenkách bojovat nepřestávají.

„Některá koncová údolí jsou stále ještě uzavřena,“ upřesnil Surala.

Kalamita komplikuje život lidem ve Střelné

V pátek ráno vyhlásili kalamitní stav i ve Střelné. Místní komunikace jsou průchozí jen pro pěší, někde se však auta nedostanou vůbec.

Situaci komplikuje neustávající sněžení.

„Pereme se s tím. Podstatnou část místních komunikací jsme zprůjezdnili včera, dnes vše doděláváme,“ popsal starosta Střelné Petr Kráčmar.

Oblasti, které by byly od světa odříznuté úplně, však ve Střelné nejsou. „Lidé se pěšky dostanou všude. Někam ale auty nevyjedou,“ dodal starosta.

Vyhlášený kalamitní stav bude v obci platit i nadále. „Zatím jej necháme. Nestíháme totiž místní komunikace udržovat průjezdné v daných limitech,“ doplnil Kráčmar.

Silnici na Bratřejov blokuje kamion

Na silnici v Pozděchově směrem na Bratřejov by řidiči měli být opatrní. Policisté v pátek dopoledne varovali před kamionem, který se na kluzké a zasněžené silnici I/49 nemůže rozjet. Dopravní automobil stojící na cestě tak může bránit provozu v celé šířce vozovky.

Barabášová Iveta

Silničáři nemají kam odhrnovat sníh

Záplava nového sněhu trápí motoristy na Valašsku. Místy napadlo i více než půl metru sněhu.

Na výše položených silnicích už silničáři nemají kam odhrnovat sníh.

„Připadlo od pěti do deseti centimetrů nového sněhu. Sice ještě sněží, ale už drobněji, trochu se uklidnil i vítr,“ řekl ČTK jednatel společnosti Správa a údržba silnic Valašska Jaromír Kořistka.

Problém je však podle něj jiný.

„Ve vyšších polohách je sněhu tolik, že už to není kam dávat. Radlice vysoké bariéry nepřehodí,“ popsal. Do terénu tak silničáři nasadili tři sněhové frézy, které se budou snažit profily komunikací ještě více rozšířit.

(čtk)

Ve Vsetíně vyhlásili kalamitní stav

Od pátečního poledne vyhlásila starostka Vsetína Iveta Táborská kalamitní stav. Pracovníci technických služeb ve Vsetíně uklízejí jen nejnutnější a nejvyužívaněj­ší trasy.

Pluhy a sypače vsetínských technických služeb jsou kvůli vydatnému sněžení v provozu pořád. Sněhu však stále přibývá. „Z důvodu nepřetržitého sněžení se udržují v provozu trasy autobusů, nejdůležitější průjezdy městem a sídlišti a páteřní chodníky,“ přiblížila mluvčí vsetínské radnice Jana Čadová.

Ostatní komunikace se budou uklízet až poté, co přestane padat sníh. „V ulicích máme na odklízení sněhu přibližně pětačtyřicet pracovníků technických služeb a téměř šedesát pracovníků veřejně prospěšných prací,“ popsal ředitel technických služeb Jan Horsák.

Místní silnice v Lačnově nejsou sjízdné

K pěti valašským obcím s vyhlášeným kalamitním stavem se v pátek dopoledne přidala další. Sníh přestávají „zvládat“ v Lačnově.

Hlavní silnice do vesnice je při pomalé a opatrné jízdě sjízdná.

„Nezaručujeme ale sjízdnost místních komunikací a průchodnost chodníků. Proto jsme vyhlásili kalamitní stav,“ podotkla starostka Lačnova Marie Vlčková.

Veřejná prostranství odklízejí s lopatami tři zaměstnanci úřadu, kromě nich má Lačnov nasmlouvané dvě firmy s potřebnou technikou.

„Upravovat místní komunikace ale nestíháme. Kalamitní stav potrvá při momentálním počasí nejspíše až do pondělí,“ řekla Vlčková.

V Rožnově vyvážejí sníh na okraj města

Sníh musejí v Rožnově svážet na parkoviště u koupaliště. Odklízení komplikují zaparkovaná auta, pod náporem sněhu začínají praskat stromy.

Za poslední dva dny napadlo v Rožnově třicet centimetrů sněhu. Přebytečný sníh vyvážejí řidiči traktorů na nevyužívané parkoviště u rožnovského koupaliště. Práci při očistě komplikují traktorům a multikárám především řidiči, kteří parkují na sídlištích. Své vozy totiž nechávají na okrajích vozovky, někteří částečně stojí na chodnících.

„Technika se pak do úzkých ulic nemůže dostat a komunikace nejsou dobře očištěny,“ popsal mluvčí rožnovské radnice Tomáš Gross.

Lidé by si měli dát pozor i na padající větve.

„Stromy jsou zatíženy vrstvou nového sněhu. Už minulý týden praskaly vlivem mrazu,“ popsal místostarosta města Alois Vychodil.

Sníh tak může způsobit padání větví i celých kmenů. Chodci by se proto měli chůzi pod stromy pokud možno vyhnout.

Barabášová Iveta

Situaci budeme opět po celý den monitorovat, sledujte weby regionálních Deníků