Někteří neváhali přijet, přestože museli urazit 30 kilometrů. „Přijela jsem z Velkých Karlovic, jsem ráda za takovou preventivní akci. Dříve jsem měla opakované záněty močového měchýře, mám vysoký tlak, tak jsme se chtěla ubezpečit, zda jsou ledviny v pořádku,“ vysvětlila jedna z účastnic akce.

Výsledky vyšetření přijdou lidem na adresu, kterou uvedli. „Pokud bude potřeba další vyšetření či léčba, budeme dotyčného kontaktovat,“ doplnila vrchní sestra oddělení nefrologie a dialýzy Radomíra Obrová. Akce se konala dopoledne v nefrologické ambulanci v pavilonu C v hlavním nemocničním areálu.

Každé sté novorozeně ve Vsetíně, dostane plenkový dort
Každé sté miminko dostane plenkový dort

Pacientů s onemocněním ledvin v populaci přibývá. Ohroženi jsou především lidé s vysokým krevním tlakem, cukrovkou a nadváhou. Třicet až čtyřicet procent pacientů s diabetem se během života potýká také s onemocněním ledvin.

Péči o pacienty s onemocněním ledvin, jejich akutním či chronickým selháním, má ve Vsetínské nemocnici na starosti oddělení nefrologie a dialýzy. Od loňského roku funguje jako samostatný primariát.

Očkování vakcínou Comirnaty v Očkovacím centru v Nemocnici AGEL ve Valašském Meziříčí.
Očkovací centrum v Meziříčí po dvou letech končí. Vakcínu dostalo 80 tisíc lidí

V současné době pracuje v prostorách staré interny, ale v pavilonu K se už buduje moderní zázemí pro péči o nefrologické pacienty.

„Kromě akutní a chronické dialýzy zajišťujeme hemodiafiltrace či hemofiltrace, poučení pacientů v dialyzačním programu a přípravu pro transplantaci. Nabízíme rovněž možnost domácí peritoneální dialýzy nebo hemodialýzy,“ uvedla primářka Petra Čechová.

Další připravované preventivní akce:
V pondělí 13. března je v nemocnici u lékárny Duo naplánována akce v rámci Evropského dne mozku. V úterý 21. března je na programu podpora kvalitního spánku a v dubnu zase Den zdraví a prezentace, na které se bude mluvit o nejčastějších chirurgických zákrocích při kýle a křečových žilách.