Radnice na MHD zdarma ročně prodělá 2,5 milionu.

Statistiky ukazují, že počet lidí přepravených MHD se zvýšil v průměru o dvaačtyřicet procent. Například počet cestujících na lince Hrachovec železniční stanice Hrachovec v říjnu 2017 stoupl dokonce na 216 procent oproti stejnému období předešlého roku.

Zatímco tedy v říjnu 2016 linku využilo necelých pět tisíc lidí, loni téměř o šest tisíc víc.

Radnice je z čísel nadšená. „Zavedení cestování hromadnou dopravou zdarma hodnotíme jako velmi úspěšné. Využívá ho čím dál více lidí,“ uvedla mluvčí radnice ve Valašském Meziříčí Renata Votrubová.

Její slova potvrzuje Jaroslav Sivek z meziříčské provozovny ČSAD.

„Podle našich řidičů je nárůst cestujících patrný. Snad se to projeví do budoucna i na úbytku aut z centra města. Osobně mi přijde, že už se tak i děje,“ domnívá se Sivek.

Snaha snížit dopravní zátěž ve městě byla hlavním důvodem, proč radnice k zavedení bezplatné hromadné dopravy přistoupila.

Jestli už se situace zlepšila, ale zatím není jasné.

„Nemám informace o tom, jestli nastalo nějaké zlepšení. Skokové ale určitě nebylo,“ vyjádřil se ředitel městských strážníků Jan Camfrla. Podle něj doprava zůstává nadále přehuštěná.

„Počet lidí přepravených hromadnou dopravou se sice zvýšil, ale cílovou skupinou pravděpodobně nejsou osamocení řidiči, kteří jsou zvyklí cestovat autem,“ myslí si Camfrla.

Rozpočet na MHD pro letošní rok včetně obcí Krhová a Poličná je 15,5 milionu korun. Ztráta na tržbách činí přibližně 2,5 milionu ročně. Radnice o znovuzavedení jízdného zatím neuvažuje. Naopak, pokud se bezplatná doprava osvědčí i do budoucna, mohla by údajně zůstat zdarma natrvalo.