Okolí nákupního centra včetně parkoviště totiž podle šéfa tamních strážníků Jana Camfrly patří, co se týká trestné činnosti, k nejvíce rizikovým lokalitám ve městě.

„Musíme tam vyjíždět několikrát denně,“ přiblížil Camfrla a vysvětlil, že vrásky na čele městským policistům nedělají jen zloději a vykradači aut, ale zejména bezdomovci.

„Obtěžují nakupující, žebrají, kradou, dělají nepořádek,“ popsal šéf meziříčských strážníků.

Nová kamera snímá nejen vstup do prodejny, ale také bezprostřední okolí a cestu z nocležny na nádraží. Dosud musela městská policie ke Kauflandu vysílat hlídky.

„Pokud tam nestál strážník, byli jsme odkázáni na to, co nám nahlásí svědci. Nyní si místo ohlídáme sami,“ poukázal Camfrla s tím, že městští policisté jsou schopni k nákupnímu centru dorazit do tří minut.

Zásahy proti bezdomovcům podle něj připomínají nekonečný příběh. V nocležně je opilé neubytují, v nemocnici je bez vážných zdravotních problémů nepřijmou a nejbližší záchytná protialkoholní stanice je až v Kroměříži.

Většinou nepáchají tito lidé velké kriminální činy. Strážníci s nimi většinou řeší přestupky proti občanskému soužití. Je to ale stále dokola.

„Na tyto lidi prostě není metr. Domluvy nepomáhají a pokuty na nich nikdo nevymůže. Často se tak stává, že je odvezeme pryč, a oni se tam po chvíli vrátí,“ poukázal Camfrla.

Valašské Meziříčí nyní hlídá dvanáct kamer. Systém monitorování problémových míst ve městě prošel před čtrnácti dny zásadními změnami.

„Z bezdrátové technologie, stále častěji rušené ostatními uživateli, přešla městská policie na přenos obrazu prostřednictvím optického kabelu,“ vysvětlil mluvčí města Josef Beneš.

Využití optické metropolitní sítě umožnilo obnovit po mnoha letech přenos dat z kamerového systému na obvodní oddělení státní policie.

Přechod na novou technologii si vynutil postupnou výměnu kamer. „Mají vyšší kvalitu obrazu, rozlišení a větší akční rádius,“ poznamenal Beneš s tím, že novými monitory a softwarem je vybaveno také operační pracoviště městské policie.

Rozšíření kamerového systému a jeho propojení se služebnou státní policie si vyžádalo přibližně půl milionu korun.
Asi čtyři sta tisíc korun získali strážníci od ministerstva vnitra v rámci programu prevence kriminality.