Sněhu je málo. Odkládá se Přejezd na lyžích po Valašsku i Karlovská padesátka

Jen s obtížemi nebo vůbec nebyly v posledních dnech sjízdné běžecké okruhy kolem Vsackého Cábu, oblíbená hřebenovka z Cábu na Bumbálku či trasy na Pustevnách. Nedostatečná sněhová pokrývka také donutila pořadatele k přeložení dvou největších běžkařských akcí, které se na Valašsku každoročně pořádají. Podniku Padesát kilometrů na lyžích po Valašsku a Karlovské padesátky. Sedmatřicátý ročník prvně jmenované akce se měl konat už v polovině ledna. Organizátor, Klub českých turistů Vsetín, však kvůli nepřízni počasí start přeložil na pátého února. Zda se lyžaři první únorový víkend skutečně po hřebenovce Vsetínských vrchů vydají, se ale rozhodne až příští týden.

„Nejpozději v úterý se sejde organizační štáb, který rozhodne,“ potvrdil za pořádající Klub českých turistů Vsetín Petr Woller. Původní ohlášený program se ale posunem konání nijak nemění. „V sobotu pátého února v sedm hodin ráno budou na vsetínském autobusovém nádraží přistaveny tři autobusy, kde se lidé mohou přihlásit a zaplatit startovné,“ připomněl Woller. Autobusy vyvezou účastníky na Bumbálku, kde je start delší padesátikilometrové trasy přejezdu. Vede z Bumbálky přes Třeštík, Soláň a Vsacký Cáb na Vsetín. Účastníci, kteří se na padesát kilometrů na běžkách necítí, mohou vyzkoušet kratší třicetikilometrovou trať, má start na Soláni. Cíl obou tras je společný v klubovně KČT Vsetín ve Vsetíně, Jasence. Sto šedesát přihlášených běžkařů se o nadcházejícím víkendu nedočká ani druhé oblíbené akce, závodu Karlovská padesátka. O jejím přeložení na 26. února informoval včera starosta Velkých Karlovic Miroslav Koňařík, přestože v regionu začalo opětovně sněžit.

„Žádný starý sníh nezůstal a nového není dostatek. V lese bychom se na trase dostali na kamení, na loukách zase na trávu,“ vysvětlil důvod odkladu Koňařík. Očekává, že do závodu se přihlásí ještě další účastníci, kteří do současné doby s registrací váhali právě kvůli počasí. „Je mrzuté, že musíme start odložit. Chceme ale, aby byly podmínky pro účastníky co nejlepší,“ poznamenal starosta. Že je letošní běžkařská sezona velmi slabá, se domnívá také Marek Cimala z lyžařského střediska na Soláni. Stará se o údržbu hřebenové trasy vedoucí ze Soláně na Bumbálku.

„Navazujeme na Soláni na stopu vedoucí ze Vsackého Cábu,“ upřesnil Cimala. Co se úpravy bílé stopy týče, v minulých týdnech příliš příležitostí k výjezdu s rolbou do terénu nebylo. „Třikrát jsme trasu projeli v prosinci ještě před Vánoci. Potom přišla obleva a od té doby nebylo v podstatě co upravovat,“ pokrčil rameny Cimala. Podmínky pro milovníky bílé stopy by se mohly zlepšit díky sněžení v posledních dnech. „Zkusíme hřebenovku pro běžkaře projet ve čtvrtek, a pokud budou podmínky, tak případně i v neděli,“ řekl Cimala.