Jednalo se o desátý ročník recesistické akce, kterou každoročně pořádá zástupce ředitele Základní školy Žerotínova Zdeněk Stromšík.

Mohl se jí zúčastnit každý „blázen“, který si rád zalyžuje v říjnu bez sněhu.

„Závod se koná vždy první říjnovou sobotu. V loňském roce jsme měli rekordní účast. Letos závodilo deset lyžařů,“ uvedl Stromšík, jehož hlavu zdobila růžová paruka.

Jednotliví závodníci se vydali od základní školy přes náměstí, kolem řeky Bečvy a skončili opět u školy. Zabrat jim dal hlavně závěrečný výstup do kopce.

„Podmínkou je mít zimní oblečení. Šály, čepice, rukavice, tepláky a samozřejmě běžky,“ doplnil Stromšík.

Účastníci soutěžili v běhu, ve střelbě, v hodu na cíl a také ve sjezdu. Celý závod vznikl náhodným nápadem, ze kterého se po čase stala zábavná tradice. „Každopádně běh na lyžích budeme nadále pořádat jen jednou za rok. Jedenkrát ročně totiž ostuda stačí,“ usmíval se zástupce, který doplnil, že sobotní závod skončil naštěstí jen odřeným kolenem.

Vítězem byl nakonec každý. V minulosti se sice soutěžilo na čas, ale od té doby, kdy si rozhodčí zapomněl vzít stopky, se účastníci rozhodli, že se od toho upustí. „Od té doby měříme každému stejně,“ dodal zástupce.

Soutěže se zúčastnila také Jitka Dvořáková, která si akci, při které se Meziříčtí zastavovali a vyhlíželi z oken aut, skutečně užila. „Loni či předloni jsme dostali mapu a hledali jsme číselné kódy,“ smála se sportovkyně.

Po skončení závodu se soutěžící svlékli z kostýmů a odložili zimní výbavu, která na ně ve skladu počká na příští říjen. Všichni jen litovali jediné věci. Silničáři totiž opravovali kruhový objezd, po kterém se skupinka plánovala také projet.