Pustevny hlásí 74 kilometrů tras. Milovníci bílé stopy mohou vyrazit také do Velkých Karlovic nebo na hřeben Javorníků

Vhodné podmínky oproti minulým dnům nabízejí například Velké Karlovice. „Upraveny a připraveny pro milovníky běžkaření máme stopy od centra vesnice k hotelu Galik. Aktuálně jsou k dispozici tratě v celkové délce devatenáct kilometrů," připomněla mluvčí Resortu Valachy Martina Žáčková (více čtěte ZDE).

Mnozí z milovníků běžek se ale o víkendu chystají na oblíbený hřeben Javorníků. „Počasí láká. Ale stopa tady ještě nebude ideální. Na mnohých místech je možné najet na kameny či hlínu schovanou pod nevelkou vrstvou čerstvě napadaného prašanu," upozornil provozovatel horské chaty Kohútka Josef Kocůrek.

Připraveni na milovníky běžecké stopy jsou také na Pustevnách. „Podařilo se nám připravit pro ně už celkem sedmdesát čtyři kilometry různých tras," pochvaloval si Petr Chrostek ze společnosti Skialpin Pustevny.

Na Pustevnách ale o víkendu pokračuje akce nazvaná Ledové sochy. „Doporučujeme proto běžkařům, aby si na sobotu a neděli neplánovali přejezd z Pusteven na Radhošť. Bude se tady zřejmě pohybovat hodně lidí i bez lyží. Asi by si tady moc nezaběžkařili," upozornil Chrostek.

Dobré sněhové podmínky hlásí také horská chata Vsacký Cáb. Tady v minulých dnech napadlo místy až třicet centimetrů nového sněhu. „Kolem chaty a na mnoha dalších místech, například z Dušné k nám, se dá běžkařit bez potíží," prozradil provozovatel zařízení Igor Levč.

Podle něj je ale horší situaci na hřebeni Vsetínských Beskyd směrem na Soláň a Bumbálku. „Sněhu je dost. Ale prašanu, který se nedá rolbou upravit. Zvláště při sjezdech, kdy běžkaři takzvaně pluhují, se tento sníh snadno z trati shrne až na holou zem a kamení," poznamenal chatař.

Na zvýšený zájem o běžeckou stopu na hřebenech Beskyd a Javorníků se připravují také záchranáři.

Rovněž oni ale upozorňují, že podmínky pro běžkaření mají do ideálního stavu ještě daleko.

„Stopy sice jsou, ale na mnoha místech sněhu dostatek není," varoval dispečer Horské služby Beskydy Dušan Zajíc.

Podle něj musí běžkaři pamatovat také na vhodné oblečení. Není totiž vyloučeno, že i přes víkend klesnou teploty hluboko pod bod mrazu. „Ze všeho nejvíce je ale potřeba dbát na bezpečnost. Nepřeceňovat své síly a schopnosti," nabádal běžkaře záchranář.

Zrazoval také před tím, aby se běžkaři a milovníci zimní turistiky vydávali do terénu sami.

„Doporučuji jít nejméně ve dvou, ale raději ve třech. A mít u sebe nabitý telefon," připomněl jednu ze zásad pohybu ve volné zimní přírodě člen Horské služby Beskydy Dušan Zajíc.