Charitativní organizace a azylové domy pro ně proto připravují tradiční oslavy včetně občerstvení. Konec roku pravidelně zakončují v Denním centru a nocležně pro lidi bez domova ve Valašském Meziříčí předvánočním posezením s klienty. Stejně jako v loňském roce se uskuteční v poslední pracovní den před Vánocemi, tedy tento pátek.

„Součástí programu bude nejen bohaté občerstvení včetně vánočního cukroví, ale také možnost klientů vyjádřit se k uplynulému období, nebo jen tak při poslechu vánočních koled tiše posedět,“ uvedla Petra Vodová z meziříčské Charity, která centrum provozuje.

O kouzlo Vánoc nebudou ošizeni lidé bez domova ani ve Vsetíně. „V jednom ze dvou místních azylových domů jich stráví nejkrásnější svátky v roce na šest desítek,“ prozradila mluvčí radnice Eva Stejskalová.

Obě zařízení mají pro klienty připraveny vánoční výzdobu, ale také zajímavý program, stromeček i společnou štědrovečerní večeři. „Každým rokem se snažíme lidem tyto svátky zpříjemnit, aby se necítili tak osamoceni,“ vysvětlil Jiří Růžička, ředitel azylového domu pro muže.

„Už od poloviny prosince pečeme společně cukroví a chystáme sportovní a společenský program nejen na svátky, ale také na období mezi nimi. Letos chystáme na Silvestra i ohňostroj,“ dodal ředitel.

O něco komornější atmosféru bude mít vánoční čas pro klientky azylového domu pro ženy a matky s dětmi. „Ačkoliv máme plno, snažíme se jim vytvořit zázemí, třeba stromeček a výzdobu. Pak už necháváme na nich, zda chtějí strávit Štědrý večer společně, nebo jen v úzkém kruhu,“ přiblížil ředitel azylového domu Michal Trčálek.