O zajímavém projektu informoval mluvčí radnice Josef Beneš. „Velmi nám pomáhají,“ chválí dělníky správce Petr Jež. „Lidé bez domova sem docházejí dobrovolně, přitom by vůbec nemuseli.“

„Mám bloumat po ulicích nebo vysedávat v parku? Takhle mám dobrý pocit z odvedené práce,“ zamýšlí se Ivo, jenž půldruhého měsíce nemá vlastní střechu nad hlavou. Jeho kolega Láďa ztratil domov už před dvanácti lety. Oba nyní přespávají v nocležně, kterou Charita provozuje poblíž vlakového nádraží. „Alespoň jí to můžeme nějak vrátit,“ shodují se.

„Na stavbě máme zajištěny svačiny a obědy, také v nocležně jsou k nám vstřícní,“ pochvaluje si Ivova přítelkyně Majka. Spokojen je i Josef, jenž si tady odpracoval více než polovinu ze čtyřsethodinového trestu za maření úředního výkonu. „Zednické práce mě baví, navíc to mám blízko domů,“ vysvětluje.

V garáži bude po dokončení parkovat vůz, který Charita používá při poskytování pomoci lidem v krizových situacích. Zatím je odstaven na nedalekém parkovišti. Kromě garáže, jejíž stavba se chýlí k závěru, bude nutné vybudovat zpevněné plochy a provést terénní úpravy. „Věřím, že do zimy to stihneme,“ tvrdí správce.

Stavba garáže je součástí rozsáhlé rekonstrukce objektu. V jejím rámci zde vzniklo 10 bytů azylového domu pro matky s dětmi v tísni a dva byty krizového centra. Opravy se dotkly rovněž ambulantní poradny pro týrané ženy, střecha prošla generálkou. „Ještě zbývá vyměnit okna a zateplit fasádu,“ říká ředitelka Zdislava Odstrčilová, jež má v plánu vybudovat zde také šest nájemních sociálních bytů.